Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Elazığ Ağın Tanıtım Filmi - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Elazığ Ağın Tanıtım Filmi

Elazığ Ağın Tanıtım Filmi

Online Elazığ , Elazığ(EZS) Uçak Biletinizi En Ucuz alabileceğiniz adres : www.ucakbiletiall.net 

 En Ucuz Elazığ Otobüs biletinizi almak için site önerimiz : www.onlineall.net TARİHÇEMİZ

 1954 Yılında kurulan ilçemiz; Arapgir, Kemaliye, Çemizgezek ve Keban İlçeleri ile komşudur. Yüzölçümü 268 Km2, kıyı şeridi 70 km dir.Ağın, Elazığ ilinin kuzey batısında bulunup, ile yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Yüz ölçümü 268 Km2 dir. Rakım 955-1005 arasında değişmektedir.

 Ağın çevresi, genelde bir plato özelliği gösterir. Bu platolar, yükseltileri 3000 m.yi geçen Munzur Dağlarının güney yamaçlarından Keban Baraj gölüne doğru gittikçe yükselti kaybeden ve basamaklı bir yapıdaki platoların baraj gölü çevresindeki en alçaklarına tekabül eder.Ağın İlçe merkezi Ortalama 900-1100 m. arasında uzanan bu alçak plato yüzeylerinin ve kuzeyden gelen Beyelması Deresi'nin ve batıdan gelen Akpınar derelerinin Keban Baraj Gölü'ne ulaşmadan hemen önceki tabanlı vadilerinin içinde kurulmuştur. Aynı zamanda bu kısım, bu iki derenin birleşmesiyle oluşan Ağın Deresi'nin kazdığı vadiyi günümüzde Keban Baraj Gölü'nün doldurmasıyla meydana gelen körfezin kuzeyinde yer alır.

 İlçe engebeli bir arazi yapısına sahip olsa da dikkati çeken büyük dağlara rastlanmaz.Bölgenin tarıma elverişli arazisi %60 civarındadır. Bölgede ormanlık sahalar pek görülmez. İlçenin batı kesimindeki bazı bölgelerde ufak koruluklara rastlamak mümkündür.

 Ağın İlçesi topraklarının üç tarafı bir hilal şeklinde Keban Baraj Gölüyle çevrili olduğundan farklı bir iklim kendini göstermektedir. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar Doğu Anadolu bölgesi şartlarına göre oldukça ılıman geçer. Daha önce tipik karasal doğu ikliminin etkisinde olan ilçenin, baraj gölünün oluşmasıyla ikliminde önemli bir yumuşama görülmüştür.

 

 COĞRAFİ YAPI

 Kamus-ül Alamîda İlçeye ilişkin şu bilgiler yer almaktadır."Mamuret-ül Aziz" (Elazığ) sancağında Eğin İlçesine bağlı bir bucaktır. 52 köyden oluşmuştur.1954 yılında Elazığ'a bağlı olarak bir ilçe olmuştur. Şu anda 16 köyü bulunan İlçenin, 1997 yılı nüfus sayımına göre 2103'ü ilçe merkezinde olmak üzere toplam nüfusu 3198'dir.Elazığ ilinin Kuzeybatısında bulunup İl'e uzaklığı 77 km.dir.

 Ağın doğudan Çemişgezek, batıdan Arapgir, güneyden Keban, kuzeyden yine Arapgir ve Kemalye ile çevrildir. Yüzölçümü 526 metrekare olup kuzey yönünde Hekemat Tepesi, güney yönünde Osman Tepesi, batı yönünde ise Aliuşağı tepelerinin arasında küçüklü büyüklü dereler arasına yerleşmiştir. Dereleri sulak olduğundan yeşilin her rengine rastlamak mümkündür. Fırat'ın bir kolu olan Karasu, İlçenin Doğu sınırı boyunca uzanmakta ve Keban civarında Murat nehri ile birleşerek asıl Fırat'ı teşkil etmektedir

 Elazığ'dan 77 km.uzaklıkta olan Ağın'a ulaşım karayolu ile yapılmakta olup, Keban Baraj gölü üzerinden de feribotla sağlanmaktadır. İlçenin yaz ve kış İl yolu ve köy yolları ulaşıma açıktır. İlçenin en önemli gelir kaynağını tarım teşkil eder. Ancak ekim yapılan arazilerin bir bölümü Keban Baraj gölü sahasında kaldığından tarım alanı daralmıştır. Tarım yapılan alanlarda ise Tahılda; Buğday, Arpa, Nohut, Meyvecilikte; Üzüm, Nar, Badem, Ceviz, Dut, Elma ve Kayısı yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta ise küçük çapta küçük ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

 

EKONOMİ

İlçemiz nüfusunun %50'sine yakın bölümünü emekliler oluşturmaktadır. Kalan nüfusun yarısına yakın bir bölümü ise Kamu görevlileri ile bunların eş ve çocuklarından oluşmaktadır. Geriye kalan nüfus ise geleneksel yöntemlerle " Çiftçilik, Hayvancılık, balıkçılık ve küçük esnaflıkla" uğraşmaktadır.

Elazığ Ağın Tanıtım Filmi Haberi Oku, Elazığ Ağın Tanıtım Filmi Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Elazığ »Ağın »Tanıtım »Filmi
Etiketler » Elazığ   » Ağın   » Tanıtım   » Filmi  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+