Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Denizli Buldan Tanıtım Filmi - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Denizli Buldan Tanıtım Filmi

Denizli Buldan Tanıtım Filmi

En Ucuz Denizli Otobüs Bileti Alabileceğiniz Site: www.onlineall.net 
En Ucuz Denizli Uçak Bileti Alabileceğiniz Site: www.ucakbiletiall.netTARİHÇE

 

 

Buldan ilçesinde ilk yerleşim M.Ö. 2000’li yıllara kadar gitmektedir. İlçe sırasıyla Persler, Frikler, Siluslar, Lidyalılar, Hititler, Romalılar ve Bizanslılar tarafından egemenlik kurulmuş yerleşim birimlerinden biridir.

       Buldan adının ilk geçtiği kaynaklar arasında 1530 yılında yazılmış olan “Muhasabe-i Vilayet-i Anadolu Defterini” gösterebiliriz. Bu defterde Lazıkiye (Denizli) Kütahya Livası içinde bir kaza olarak gösterilmektedir. Bu kazanın köylerinden biri Kaş-Yenice bucağına bağlı BULADAN köyüdür. Bu ad Boladan şeklinde de okunabilir. Bu köy bugünkü Buldan’dır. Başka bazı kaynaklarda da Arapça harflerin okunuşu tarzlarına göre Boldan, Boladan şeklinde okumak da mümkündür. Buldan adının kaynağı konusunda birkaç görüş vardır. Bunların arasında en ciddi olanı kelimenin kökeninin “Apollonos” kelimesinden geldiğidir. 

         1834 tarihli İngilizce bir kaynakta Buldan’ın adı Bulladan olarak geçmektedir. Bulladan adının Apollonos Hieron adlı şehirden geldiği belirtilmektedir. Apollonos Hieron, Buldan yakınında bir Eski Çağ yerleşim merkeziydi. Bu çalışmalarda     Buldan adının Bulladan ve Bullandan olarak iki değişik şekilde yazılabileceği görülmektedir. İkinci yazılış şeklinin yöredeki Rumlar arasında daha sıkça duyulduğu belirtilmektedir.

            Buldan adının kaynağı konusunda rivayetten öteye geçmeyen bazı görüşler de mevcuttur. Yerleşim yerinin dağların eteğinde olması nedeniyle Boldağ diye adlandırılğı, çok tanınmış aranılan dokumaları ürettiği için “Bulda al” diye adlandırıldığı ve Helenistik döneminde ticari yolları üzerinde yeni şehirler kurulduğu gibi eski şehirler de inşa ediliyordu. Buldan’ın Yenice Beldesi yakınındaki Tripolis’in bu dönemde Bergama Krallığı’nca kurulduğu bilinmektedir. M.Ö 133’te bölge Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Bilindiği üzere Roma İmparatorloğu M.S. 395’te Doğu ve Batı Roma İmparatorlukları’na ayrılmıştı. Anadolu ve dolayısıyla Buldan ve yöresi Selçuklu Türklerinin gelişine kadar Bizans yönetiminde kalmıştır.

         Denizli ve havalesinde görülen ilk Türk birlikleri 1070’te buralara gelen Afşin Bey komutasındaki birliklerdir. Ancak Türklere Anadolu kapılarının açılması 1071 Malazgirt savaşında Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Alpaslan’ın yenmesiyle mümkün olmuştur. 

 Kılıç Aslan 1102’de Denizli’yi fethetmiş ancak Bizans Batı Anadolu’da kaybettiği bazı yerleri ve arada Denizli’yi 1119’da geri almıştır. 1211 yılında Aydın Kuyucak İlçesindeki Antiyokla ile Alaşehir arasında engebeli bir alanda yapılan savaş sonucu Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans arasındaki sınır belirlenmiştir. Bu sınır Buldan havalesinde Büyük Menderes Nehri idi. Yani Sarayköy ve Denizli yöresi Anadolu Selçuklularına kalırken Buldan yöresi Bizans içine bırakılıyordu. Bu sınır uzun süre değişmemiştir.

13.yüzyılın sonlarında Denizli ve havalesinde Germiyanoğullarının bölgeyi egemenlikleri altına almayı uğraştıkları görülür. Buldan ve havalisinin Türklere geçmesi Germiyanoğullarınca gerçekleştirilmiştir. 1368’de Germiyanoğulları Denizli’yi tamamen ele geçirmişlerdir. Yıldırım Beyazıt 1390’da Germiyanoğulları Beyliğini sona erdirmiş, Buldan ve havalisi de, böylece Osmanlı Devletine katılmıştır.

KÜLTÜR VE TURİZM

Tripolis Harabeleri

Buldan ilçe merkezine 16 Km uzaklıkta olan Yenice kasabasını yakınına ve Büyük menderes vadisinin kuzey tarafına bakan yamaçlarına kurulmuştur. 
Şehrin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekte ise de M.Ö. 2. yy'da bir Rum kralı tarfından yaptırılmış olduğu tahmin edilmektedir. Halkın çekirdeğini Rumlar teşkil etmekte olup resmi dili ise aktarılanlardan anlaşıldığı üzere Grekçedir. 
Şehir Sard-Filadef-Alasehir-Leodikya'dan geçen ve Mezopotamya'ya bağlanan büyük kervan yolu üzerinde kurulmuştur. Şehrin kuruluş sebebi daha çok askeridir. Zira Fiedelfiya gibi önemli üs; doğudan gelecek olan saldırılara karsı kullanılmaktaydı. 
Şehir Romalıların hakimiyetine girdikten sonra daha çok gelişmiş, Bizans yönetiminde ise gerilemiştir. Deprem nedeniyle şehir bir kaç kez yıkılıp tekrar inşa edilmiştir.  Hıristiyanlığın yayılış döneminde önemi artmış, piskoposluk merkezi olmuştur. St. Barthelmi ve St. Philipe Küçük Asya'da Hıristiyanlığı yaymak için dolaşırken Tripolis'e de uğramışlardır.
Tripolis muhtelif tarihlerinde Türklerin saldırısına maruz kalmış, bu sıralarda haçlılar şehre uğramış, karışıklık sonucu çeşitli yönlerden gerilemiş, yoksullaşmış, harap olmuştur. Kesin olarak 1305'de germiyanoğullari idaresine geçmiş, 1354'de meydana gelen deprem sonucu büyük tahribe uğramış, yasayanlar ise civar yerlere göç etmişlerdir.
Tripolis bugün ilgisizlik ve bakımsızlık sonucu tanınamayacak haldedir.

Yayla Gölü

   

İlçenin batısında yer alan Süleymanlı (Yayla) gölü 1150 metre yüksekliktedir. Buldan Doğal Hayati Koruma Derneği'nin yoğun çabaları sonucunda Haziran-2000'de sit alanı ilan edilmiştir.
Bünyesinde bir çok hayvan türünü de barındıran bu göl ve çevresi piknik alanı olarak ta kullanılmaktadır.                                          

Yenice Kaplicalari

İlçeye 16 km mesafede bulunan Yenice Kasabası sınırları içerisinde bulunan kaplıca yari asfalt, yari stabilize yolla Denizli- İzmir karayoluna bağlanır. Yol Tripolis harabelerinin yanından geçmektedir. Önceleri kubbe altında, ortasında ayakları sokmak için çizme seklinde tasarlanmış bir göbek taşı bulunmasından dolayı Çizmeli hamam denilmiştir. Günümüzde kubbe kaldırılmış kaynak üzerinde yeni tesisler yapılmıştır. Suyun sıcaklığı 44 derece olup bileşiminde hidrokarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum iyonları bulunmaktadır. 
Kaplıca basta romatizma olmak üzere; kalp, damar sertliği, deri hastalıklarının tedavisinde önemli bir etken olmaktadır.
Ayni yörede halk tarafından Çamur Hamamı olarak anılan Gamere kaplıcası da benzer özellikleriyle özellikle iç turizme hizmet etmektedir.

Kestane Deresi

İlçe merkezine 1 Km uzaklıkta olup şehrin batısında yeşillikler arasında bulunmaktadır. 1967 yılında dönemin belediye başkanı Ethem Tümbey tarafından imar ettirilen bu alan bugün hem çay bahçesi hem de restoran bölümüyle yöre halkına ve dışarıdan gelen turistlere hizmet vermektedir. 
 

Talat Tarakçi Parki

Dönemin belediye başkanı Talat Tarakçı tarafından 1936 yılında yaptırılmıştır. İlçe merkezinde yer alan bu park ilçeye doğal bir güzellik kazandırmaktadır. 
 

İçme Deresi

İlçenin güneyinde; ilçeye 5 Km mesafededir. Kaynaktan çıkan bu şifalı su içme suyu adini almıştır. özellikle mide hastalıklarının tedavisinde yarar sağladığı bilinmektedir.

Yukari Vakifçayi

Şehirden 2 Km uzaklıkta çamların içinde bir dinlenme yeridir.

Denizli Buldan Tanıtım Filmi Haberi Oku, Denizli Buldan Tanıtım Filmi Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Denizli »Buldan »Tanıtım »Filmi
Etiketler » Denizli   » Buldan   » Tanıtım   » Filmi  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+