Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Mardin Nusaybin Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Mardin Nusaybin Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO

Nusaybin Seyahat Rehberi ve Tanıtım Filmi videosu

NUSAYBİN'İN COĞRAFİ DURUMU

     Nusaybin İlçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, Dicle Bölümü’nde, 37º 02´-37º 13´ kuzey enlemleri ile 41º 03´-41º 45´ doğu boylamları arasında, Mardin İli’nin güneydoğusunda yer alır. Mardin İli yüzölçümünün (8891 km²) %13,2’sini meydana getirir (1177 km²). Batısında Mardin merkez ilçesi, kuzeybatısında Ömerli İlçesi, kuzeyinde Midyat İlçesi, doğusunda Şırnak ili ve güneyde de Suriye ile çevrilidir. İlçe 500 metreyi aşan platosu ile yukarı Mezopotamya bölgesine Çağ-Çağ deresinin kıyısında bereketli topraklar üzerinde kurulmuştur. İlçe kuzeyi dağlık (Güneydoğu Toros dağlan) olup, kuruluş yeri itibariyle Ş.Urfa'dan başlayan Harran ovasının devamı olup, Cizre'ye kadar uzanan geniş bir ovanın üzerinde yer almıştır. Ova düz ve engebesizdir.

 

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ: 

İlçemiz yazları sıcak ve kurak, kışlan ılık ve yağışlıdır. Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir. Kar yağışı çok nadirdir. Yaz aylarında 40-45° 'lere kadar çıkabilmektedir. Yörede yıllık ortalama sıcaklık 18.9° C'dir. Sıcaklık ortalamaları mevsimlere göre büyük farklılıklar gösterir. En soğuk aylar Aralık-Ocak, en sıcak aylan ise Temmuz ve Ağustos dur. Yıllık ortalama yağış miktarı 456.4 M3 /m2 dir. En çok yağış Nisan ayında, en az yağış ise Ağustos ayında olmaktadır. 2000 yılının yazı, bütün Türkiye'de olduğu gibi, son yüzyılın en sıcak yazı ifade edilmiştir. İlçenin doğal bitki örtüsü steptir.

Ulaşım ve Altyapı :


İlçe merkezi E-90 karayoluna 1.5 km mesafededir. Çevre yolu iki taraftan E-90 a çıkar. Yurt içindeki en yakın havalimanı 55 km mesafedeki Mardin Havalimanıdır. Aynı zamanda Kamışlı Havalimanı da şehrin 5 km güneyindedir. İlçeye aynı zamanda demiryolu ulaşımı da vardır. Kilis'ten gelen bu hattın son durağı Nusaybin'dir. Güneyde, Kamışlı'yla arasında sınır kapısı vardır. (Sınır kapısı transit değildir.) Kara-Hava ve Demir yolları Ulaşımı:

l) Kara: İlçemiz eskiden önemli kervan yolları üzerinde bulunmakta idi . Kuzeyde Samsun limanına kervan yolu ile bağlı idi . Tarihte kral yolu “Halk arasında” “İpek Yolu” olarak adlandırılan ve ilçemizden geçen E-90 kara yolu Nusaybin'in gelişmesine ve önemli bir merkez olmasına büyük katkıda bulunmuştur. Japonya ve Çin'den getirilen ipekler,kervanlarla bu yoldan geçirilmiştir. Bu nedenle Nusaybin'in eski çağlarda nüfuz ve önemi büyüktür. Güney demir yolunun hizmete girmesiyle bu önem azalmış ve Nusaybin için duraklama dönemi başlamıştır.

2) Hava: İlçemizde hava yolu yapma imkanı daha önce Diyarbakır hava yolları ile yapılmakta idi. 2000 yılında Mardin hava alanının açılması ile uçak seyahatleri Mardin havaalanından yolcu uçak seferleri ile yapılmaya başlandı. Mardin den haftanın beş günü sefer yapılmaktadır.

3) Demir yolları Ulaşımı : TCDD yolları 1892 yılında Osmanlılar zamanında başlatılmış olup, Haydarpaşa-Bağdat demir yolları yapılmış bu proje ile Avrupa ve Asya'da Basra'ya kadar devamı sağlanmıştır. Bugüne kadar kapalı olan yol, 2001 yılında açılmıştır. Bugün Gaziantep-Nusaybin arasında çalışan bölgesel tren haftanın üç günü çalışmaktadır. Son zamanlarda toplu taşıma ve piyasadan daha ucuz ve hesaplı yük taşımaları artmıştır. Nusaybin'e diğer illerden alıcı, seker,demir ile pirinç gibi taşımalar yapılmaktadır. Yolcu taşımacılığı olarak öğrenci, köğretmen, sporcu, muhtar ile sakatlara değişik indirim uygulanmaktadır.

İlçemizde Haydarpaşa-Bağdat arasında Toros ekspresi çalışmaktadır. Bu ekspresin bölgemiz için faydası büyüktür. Haftada bir gün Bağdat seferi yapılmaktadır.

Berlin-Bağdat demir yolunun büyük bir bölümü sınırı izleyerek Nusaybin den Suriye topraklarına girer ve Irak'a ulaşır. Bu demir yolu 1912 yılında tamamlanmıştır.

Nusaybin Nerededir Google Mapsta Nusaybin


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Location Klasik Keyifler 2012

Nusaybin Ziyareti yapmayı Düşünüyorsanız size küçükde olsa bir bilgi vermesi amacıyla Nusaybin gezinizde yol gösterici olacak bu sayfada,Nusaybin tanıtım videosu,Nusaybin görülebilecek yerlerle ilgili tanıtım filmini izlemek faydalı olacaktır.Nusaybin tanıtım filmini izleyin

Ucuz Nusaybin Otobüs BİLETİ Almak İçin Tıkla

Ucuz Nusaybin Otobüs BİLETİ Al

Ucuz Mardin Uçak BİLETİ Almak İçin Tıkla

Ucuz Mardin Uçak BİLETİ Al

 

Nusaybin Tanıtım Filmi

Nusaybin Gezilecek Yerleri İZLE

<

Nusaybin Manzaraları

Mardin Nusaybin Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO Haberi Oku, Mardin Nusaybin Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Nusaybin Turizm »Nusaybin Gezi Rehberi »Nusaybin Otobüs Uçak Bileti
Etiketler » Nusaybin Turizm   » Nusaybin Gezi Rehberi   » Nusaybin Otobüs Uçak Bileti  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+