Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Hakkari Yüksekova Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Hakkari Yüksekova Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO

Yüksekova Seyahat Rehberi ve Tanıtım Filmi videosu

Yüksekova ilçesi doğuda İran devleti ve Şemdinli ilçesi, güneyde Irak devleti, batıda Çukurca ilçesi ve Hakkari ili, kuzeyde Van ilinin Başkale ilçesi ve İran devleti ile çevrili ülkemizin bir serhat ilçesidir.

Yüzölçümü 2291 kilometrekare olup Hakkari iline uzaklığı 80 km 'dir Etrafı dağlarla çevrili olan ilçemizin rakımı 1950 m 'dir. Batısında Cilo dağı, kuzeyde Mor dağı doğusunda İran sınır dağları güneyinde Cilo dağlarının uzantısı olan Sipiriz sıra dağlarıyla çevrilidir. Yüksekova ilçesi bir çöküntü alanıdır.

Ovanın kenarında büyük Zap nehrinin bir kolu olan Nehil çayı akmaktadır. Yüksekova'nın yüksek dağlarında bazı buzul ve sirk gölleri vardır. Bu göller daha çok Cilo ve Sat dağlarındadır.

CİLO DAĞI (REŞKO) 4168 M 

DİLEZİ 3250 M 

KELEMERİ 3084 M 

MOR DAĞI 3810 M 

ORAMAR 3302 M 

KORAN 3396 M 

SAT DAĞI 3300 M 

ŞERRAZİ 112 M 

VADİNASUR 3250 MYüksekova ilçesi 42-10 ve 44-50 boylamları 36-57 ve 37-48 kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Yüksekova ovasının genişliği 15km ve uzunluğu 40 km 'dir .Zengin alüvyon topraklara sahip olmasına rağmen ağaç ve meyve yetiştiriciliği olumsuz iklim şartları sebebiyle çok azdır. Gece-gündüz ile mevsimler arasında büyük sıcaklık farkı; tarımdan çok, gür çayır ve meralarla hayvancılığa zemin hazırlamıştır.

En büyük platosu Kandil Yaylası, Armutdüzü çevresidir. En büyük vadisi Yüksekova'dan geçen Zap'ın bir kolu olan Nehil ırmağı vadisidir. Yüksekova'daki yaylalar ekonomik hayata yön vermiş ve özellikle hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Belli başlı yaylalar şunlardır: CEYTER, MERGEZER , MEYDANBELEK, MOR DAĞI, VARGENIM, KANİMASİ Belli başlı akar suları ise Nehil ve Oramar ırmaklarıdır.

YÜKSEKOVA'NIN İKLİMİ

Yüksekova ilçesi Doğu Anadolu bölgesi iklim özelliklerini taşır. Dolayısıyla karasal iklim hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve karlı geçer. Karasal iklimin en belirgin özelliklerinden gece ile gündüz ve mevsimler arasındaki sıcaklık farkı fazla, yağış ise azdır. Orman örtüsü yok denecek kadar az olan ilçenin bitki örtüsü ise step karakteri taşır.

İlçemizin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. 160.000 dekarlık alanda tahıl ürünleri (Buğday, Arpa, Mısır vb.) 120.000 dekarlık alanda (Yonca, Korunga, Fi vb.) 6.000 dekarlık alanda sebze (Patates, Domates, Salatalık vb.) 12.000 dekarlık alanda meyve (Elma, Armut, Kayısı vb.) üretimi yapılmaktadır.

İlçemizde madencilik üzerinde yapılan araştırmalarda Kadirtepe,Batazın,Halkan ve Orie köylerinde zengin krom yataklarna rastlanmtr.

İlçemiz Halk Eitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı Halı Kilim Atölyesinde 200 kadar kursiyer hem meslek öğrenmekte hem de aile bütçesine katkıda bulunmaktadır.

İlçemiz Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına 760 esnaf, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığına 1500 sanayi ve tüccar, Şöförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığına 1260 şöför, Ziraat Odası Başkanlığına 6780 çiftçi kayıtlıdır.

İlçemiz Kk Sanayi Sitesi Esendere Yolu üzerinde merkeze 1.5 Km . uzaklıkta 62.000 M2'lik alana sahip olup 24.000 M2'lik alan üzerinde 51 işyeri (Atölye) ile faaliyet göstermektedir. Kk Sanayi Sitesinin sahip olduğu boş alana yeni sanayi iş yerleri yapılması için çalışmalar devam etmektedir.

İlçemizde özel sektörün işlettiği 1 Hastane, 4 Rehabilitasyon Merkezi, 5 Özel Dershane mevcuttur.

İlçemizdeki fenni arı kovan sayısı 22.000, kara kovan sayısı 1.500 adettir. İlçemizde Arıcılar Birliği kurulmuş olup, 300 arıcı kaydı bulunmaktadır.

İlçemizde bol miktarda akarsu kaynağı olmasna rağmen kültür balıkçılığı yönünden değerlendirilmemektedir.

İlçemizde sanayi tesisi olarak 1 Et Entegre Tesisi (şu anda üretim yaplmamaktadr.) 6 Küp eker malathanesi, 1 Süt Fabrikas mevcuttur.

İlçemizde 22.886 büyük baş hayvan, 200.000 küçük baş hayvan mevcuttur.

İlçemiz Esendere Gümrük Sınır Kapısı 1.Sınıf Gümrük Müdürlüğü statüsünde olup, yolcu giriş-çıkış, taşıt giriş-çıkış, ithalat ve ihracat işlemleri, transit işlemleri ( Tr Karnesi ) ile sınır ticareti kapsamnda ithalat ve ihracat yapılmaktadır. 2007 yılı içerisinde 229.594 yolcu girişi, 303.288 yolcu çıkışı, 37.135 araç girişi, 35.235 araç çıkışı gerçekleşmiş olup, 20.512.5 dolarlık ithalat ve 76.100.098.5 dolarlık ihracat yapılmıştır.

Yüksekova Nerededir Google Mapsta Yüksekova


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Location Klasik Keyifler 2012

Yüksekova Ziyareti yapmayı Düşünüyorsanız size küçükde olsa bir bilgi vermesi amacıyla Yüksekova gezinizde yol gösterici olacak bu sayfada,Yüksekova tanıtım videosu,Yüksekova görülebilecek yerlerle ilgili tanıtım filmini izlemek faydalı olacaktır.Yüksekova tanıtım filmini izleyin

Ucuz Yüksekova Otobüs BİLETİ Almak İçin Tıkla

Ucuz Yüksekova Otobüs BİLETİ Al

Ucuz Hakkari Uçak BİLETİ Almak İçin Tıkla

Ucuz Hakkari Uçak BİLETİ Al

Yüksekova Tanıtım Filmi

Yüksekova Gezilecek Yerleri İZLE

Hakkari Yüksekova Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO Haberi Oku, Hakkari Yüksekova Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Yüksekova Turizm »Yüksekova Gezi Rehberi »Yüksekova Otobüs Uçak Bileti
Etiketler » Yüksekova Turizm   » Yüksekova Gezi Rehberi   » Yüksekova Otobüs Uçak Bileti  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+