Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Bursa Karacabey Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Bursa Karacabey Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO

Karacabey Seyahat Rehberi ve Tanıtım Filmi videosu

Marmara bölgesinin güneyinde yer alan Karacabey, 40. Kuzey paralelin 25 km. kuzeyinde ve 28. Doğu meridyenin 20 km. doğusunda yer alır. İlçenin yüz ölçümü 1 247 km. karedir.

Karacabey, Marmara Bölgesinin güney Marmara bölümünde, Bursa iline bağlı bir ilçedir. Doğudan Mudanya ve Bursa, güneyden Mustafa Kemalpaşa ve Susurluk, güneybatıdan Manyas, Batıdan Balıkesir’ in ilçesi Bandırma ve kuzeyden Marmara denizi ile çevrilidir. 

Bursa- Çanakkale, Bursa – Balıkesir ve İzmir karayollarının kavşak noktasında yer alması ilçenin önemini arttırır.

1-YER ŞEKİLLERİ:
Karacabey ovası: IV. Jeolojik zamanda meydana gelen çökmeler esnasında oluşmuştur. Bu çöküntü oluğunun daha derin olduğu Doğu va Batıdaki çukurluklara göller yerleşmiştir. Bu göller Doğuda Uluabat, batıda Manyas (Kuş Gölüdür). Karacabey şehrinin olduğu alan eski bir dolgu deposudur. Ortalama yükseltisi (rakım) 24 m. dır. Kıyı şekillerine baktığımızda; Karadağ’ın hemen denizden itibaren yükseldiğini, falezli kıyılar oluşturduğunu ve bilhassa Malkara, Kurşunlu arasında hilal şekilli küçük koyların bulunduğunu görmekteyiz. Yeniköy’ün doğusunda Kocadere nehrinin denize döküldüğü yer alüvyonlardan oluşmuş küçük bir delta ovası vardır. Bu delta ovası üzerinde akarsuyun her iki yanında iki “Lagün” gölü yer alır. Bu göllerin adları Arap Çiftliği Gölü ve Dalyan Gölüdür.

2-ÖNEMLİ DAĞLARI:
Karadağ: En yüksek yeri 764 Mt. ile Sarnıç Tepe’dir. Karadağ kütlesi, Susurluk nehrinin yardığı bir boğazla Mudanya tepelerinden ayrılır. Mudanya tepeleri veya sırtları genelde plato özelliği gösteren hafif engebeli düzlüklere sahiptir. Bunlarda genellikle kıyıdan itibaren yükselirler.

3-OVALARI:
Karacabey Ovası: Bursa Ovası’ndan Görükle sırtları ile ayrılır. Mustafa kemal Paşa Ovası’ndan çok hafif yükseltiye sahip olan Hara sırtları ile ayrılır. Fakat genelde Mustafa Kemal Paşa Ovası, Karacabey Ovası’nın devamı gibidir. Batıda ise Susurluk ve Manyas ovaları ile birleşir.

4-AKARSULARI:
Susurluk: Simav Çayı adıyla Şaphane Dağları’ndan doğar. Simav gölüne girer ve çıkar. Susurluk ovasına indiğinde adı Susurluk nehri olur. Karacabey ovasını geçtikten sonra doğudan Nilüfer Çayını, batıdan Karadere’ yi alır. Kendi yardığı boğazdan geçerken adı Kocadere olur. Bir delta ovası oluşturarak Marmara Denizine dökülür. Uzunluğu 321 km. dır.
Nilüfer: Uludağ’dan inen birçok derelerle beslenir. Missi köyü yakınında, üzerine Bursa’nın içme suyunu karşılayan Doğancı Barajı kurulmuştur. Bursa ovasını geçtikten sonra batıya döner. Mudanta tepelerine paralel bir şekilde Susurluk nehrine karışır.
Karadere: Yine Şaphane Dağlarına yakın bir alandan doğar. Manyas Gölü’ne girer çıkar. Karacabey ovasından menderes çizerek akar. Çalı mahalle yakınlarında Susurluk nehri’ne karışır. Uzunluğu 160 km. dir. Kemal paşa deresi ve Orhaneli çayı, Uluabat Gölü’ne dökülür. Uluabat Gölü’nden bir ayak Uluabat Deresi adıyla Susurluk Nehrine karışır.

5-GÖLLERİ:
Uluabat (Apolyont): Yüz ölçümü 134 km2, derinliği büyük bölümünde 1–2 m.yi geçmez. Uzunluğu 25 km. genişliği 14 km. dır. Uluabat Gölü günden güne çevreden ortaya doğru sığlaşmaktadır. Su rengi kirli beyaz renktedir. Dibi çamurlu bir yapıya sahiptir. Bilhassa rüzgârlı havalarda daha bulanık bir hal alır. Kuzeybatı kıyıları sazlık bir yapıya sahiptir. Suları tatlıdır. Yakın zamana kadar yoğun kerevit bulunan bir göldü. Aşırı avlanma ve gölün kirlenmesi sebebiyle kerevitin nesli kuruduğu gibi, balık türleri de azalmış ve tükenmek üzeredir. Yazın suları çekilir. Gölün alanı daralır. Suların çekildiği yerler tarım arazisi olarak kullanılır.

6-GÖLETLER:
Son yıllarda tarımda suya duyulan ihtiyaç nedeniyle Keşlik, Dağkadı, Bayramdere ve İnkaya Göletleri yapılmıştır.

7-İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ:
Karacabey iklimi, Akdeniz ikliminin az da olsa Karadeniz iklimine geçiş özelliği gösteren şeklidir. Yazlar Akdeniz kadar kurak ve sıcak olmaz. Kışlar ılık ve yağışlıdır. Akdeniz’e göre kış sıcaklıkları daha düşüktür. Yöremizde yazlar genellikle kurak geçmektedir. Bu kuraklık çoğu zaman Sonbahara uzanır. Sonbahar yağışlarının geciktiği yıllarda tarımda büyük bir karamsarlık yaşanır. Yöremizde kış mevsimi ılıman bir yapıya sahiptir. Yağışlar çoğunlukla yağmur şeklinde görülmektedir. 5 yıllık rasatlara göre yıllık sıcaklık ortalamasının 14 C° olduğu, en yüksek sıcaklığın Ağustos ayında 38,5 C° olarak tespit edildiği, en düşük sıcaklığın ise. Şubat' ta - 9,7 C olduğu meteorolojik verilerden anlaşılmaktadır. Karacabey' in yıllık yağış miktarı; 29 yıllık rasatlara göre ortalama 562 mm. dır. 
Karacabey’in topraklarını örten bitki varlığı, Marmara Bölgesinin genel özelliklerini vermekle birlikte, denize yakın yöreleriyle, kırsal alanları farklılıklar göstermektedir. İlçenin kuzeyindeki denize yakın kısımlarda Akdeniz bitkileri, ılımlı kışlara dayanan nemi seven ormanlar yetişmiştir. Ormanlarımızda meşeye sıkça ve bolca rastlanır. Yöre arazisi zeytin yetişmesine de oldukça elverişlidir. Yine denize yakın olan yerlerde narenciye türü bitkilerinin de yetiştiği gözlenmektedir. Bunun yanında yüksek yerlerde Karadağ da sert geçen kışlara dayanan koru orman alanları da vardır. Bu kesimlerde bol miktarda ıhlamur ve kayın bulunur. Akdeniz iklimine uymuş bitki topluluğu içinde bulunan davulga, defne, süpürge çalısı, kocayemiş, taş meşesi gibi bikri türlerine yörede sıkça rastlanır. “Pistikoz bayırları” olarak bilinen kırsal kesim yükseltilerin de sadece karaçalı denilen bitki türüne rastlanılmaktadır.

İlçe merkezi il merkezine 66 km. mesafede olup, duble yolla bağlıdır.

İlçede demir yolu yoktur. İlçe merkezinin önemli merkezlere uzaklığı tabloda görüldüğü gibidir.
 

İLÇENİN ÖNEMLİ MERKEZLERE UZAKLIĞI

Karacabey-Mustafa Kemalpaşa  20 Km.
Karacabey-Mudanya 70 Km.
Karacabey-Bandırma 41 Km.
Karacabey-Çanakkale 208 Km.
Karacabey-Balıkesir 88 Km.
Karacabey-İstanbul 309 Km.
Karacabey-Ankara 440 Km.
Karacabey-İzmir 260 Km.

 

Köylerimizin tamamı ile ve asfalt yolla her mevsim ulaşım sağlanabilmektedir. Yol ağının 312 km.si Köy Hizmetlerinin; 126 km.si ise Karayollarının sorumluluk alanındadır.
Köy yolarımızın 172 km. si asfalt, 10 km. si beton asfalt, 2 km. si stabilize olmak üzere 1. derece yol ağında; 28 km. si asfalt, 99 km. si stabilize,1 km. si ham yol olmak üzere toplam 128 km. ise 2. derece yol ağında bulunmaktadır.

İlçemiz Karayolları yol ağı tabloda görüldüğü gibidir.

 

KARAYOLLARI YOL AĞI

KARACABEY-BURSA  33 Km.
KARACABEY AYR.-M.K. PAŞA 13 Km.
KARACABEY-BANDIRMA 23 Km.
KARACABEY-YENİKÖY 33 Km.
KARACABEY-OKÇUGÖL 24 Km.
TOPLAM 126 Km.

Karacabey Nerededir Google Mapsta Karacabey


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Location Klasik Keyifler 2012

Karacabey Ziyareti yapmayı Düşünüyorsanız size küçükde olsa bir bilgi vermesi amacıyla Karacabey gezinizde yol gösterici olacak bu sayfada,Karacabey tanıtım videosu,Karacabey görülebilecek yerlerle ilgili tanıtım filmini izlemek faydalı olacaktır.Karacabey tanıtım filmini izleyin

Ucuz Karacabey Otobüs BİLETİ Almak İçin Tıkla

Ucuz Karacabey Uçak BİLETİ Almak İçin Tıkla

Karacabey Tanıtım Filmi

Karacabey Gezilecek Yerleri İZLE

Karacabey Manzaraları

Bursa Karacabey Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO Haberi Oku, Bursa Karacabey Gezi Rehberi ve Tanıtım Filmi İZLE-VİDEO Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Karacabey Turizm »Karacabey Gezi Rehberi »Karacabey Otobüs Uçak Bileti
Etiketler » Karacabey Turizm   » Karacabey Gezi Rehberi   » Karacabey Otobüs Uçak Bileti  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+