Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Bursa Yenişehir Havalimanı Telefon ve İletişim Bilgileri - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Bursa Yenişehir Havalimanı Telefon ve İletişim Bilgileri

Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Hakkında Geniş Bilgi Maps

Bursa şehir merkezine yakın, Yunuseli semtinde yer alan Bursa Havalimanı`nın büyük gövdeli yolcu ve kargo uçaklarının iniş-kalkışına elverişli olmaması (pist ebadı: 1395m x 30m) ve modern terminal ve tesislerin inşa edilmesi isteği ile Yenişehir ilçesinin 10 km batısında bulunan mevcut Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki askeri havalimanının sivil trafiğe açılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla yapılan ihale sonucu Mak-Yol A.Ş. tarafından 13.07.1995 tarihinde projeye başlanılmıştır. Bu kapsamda, mevcut askeri piste (07R-25L) paralel olarak bir adet yeni pist (07L/25R) inşa edilmiştir. Ayrıca 7 adet park yerine sahip apron, apronla pisti birbirine bağlayan bir adet taksi yolu, terminal binası, ek hizmet binaları, araç yolu, seyrüsefer yardımcısı cihazlar (birer adet ILS, VOR, NDB ve Marker ile iki adet DME cihazı) inşa edilmiş ve DHMİ`ye teslim edilmiştir. Bu şekliyle Bursa hem oldukça modern bir terminale sahip olmuş; hem de 2993m x 45m ebadında bir piste kavuşmuştur. Yeni yapılan pist, ILS`in (Instrument Landing System-Aletli İniş Sistemi) yanı sıra pist merkez hattı ve tekerlek temas ışıklarını da içeren ileri bir aydınlatma sistemiyle (CAT II) teçhiz edilmiştir. Yapılan yeni terminalin yolcuya açık alanlar iç ve dış hat kullanım alanı 5600 m2 olup, 1.500.000 yolcu/yıl kapasiteye sahiptir.

 

Kargo binası yapımı için ise yine Mak-Yol A.Ş. tarafından 02.05.1997 yılında projeye başlanmış ve 20.05.2001 tarihinde kesin kabul yapılarak bina hizmete verilmiştir. Proje kapsamında 9460 m2 kapalı alana ve her biri 115 m3 8 adet soğuk odaya sahip kargo binası ile 10.000 m2 otopark inşaatı gerçekleştirilmiştir.


Bursa-Yenişehir Havalimanı`nın 3 Kasım 2000 tarihinde resmi açılışı yapılmıştır. Aydınlatma ve benzeri eksiklerinin tamamlanmasını müteakiben faal olarak açılması 01 Haziran 2001 tarihinde olmuştur. Aynı gün Yunuseli`ndeki Bursa Havalimanı hava trafiğine kapatılmış ve Havalimanı Hava Kuvvetleri Komutanlığı`na teslim edilmiştir. Bugün itibariyle de Yunuseli`ndeki eski Bursa Havalimanı hava trafiğine kapalıdır. Ancak 21.02.2011 tarihinde bu havalimanının tekrar açılması için çalışmalara başlamak üzere Büyükşehir Belediyesi ve DHMİ arasında protokol yapılmıştır.


 21.05.2001 yılında Bakanlar Kurulu, 2001/2444 sayılı karar ile Bursa-Yenişehir Havalimanı`nı daimi yolcu giriş-çıkış hava hudut kapısı olarak tespit etmiştir. Böylelikle Yenişehir Havalimanı uluslararası hava trafiğine de açılmıştır.

 

Yenişehir Havalimanı`na ilk yolcu seferleri 28.12.2002 tarihinde Rusya ve Ukrayna`dan Uludağ`a yılbaşını geçirmek üzere gelen turistleri taşıyan uçaklarla başlamıştır. Tarifesiz (charter) olarak yapılan bu seferler bugün de aynı dönemlerde yapılmaya devam etmektedir. Bunu müteakiben 2004 Hac mevsiminde, Yenişehir Havalimanı ilk hacılarını da uğurlamaya başlamıştır.

  
6 Ağustos 2004 tarihi itibariyle ilk tarifeli yolcu seferleri THY tarafından Ankara`ya başlamıştır. Ancak talebin düşük olması sebebiyle bu seferler iptal edilmiştir.


Bursa tarifeli iç hat seferlerine 26.03.2007 tarihinde tekrar kavuşmuştur. Trabzon seferleri yine THY tarafından icra edilmiştir. Bunu Erzurum seferleri izlemiştir. Sun Express`in uçaklarının devreye girmesiyle de Diyarbakır, İzmir ve Antalya seferleri başlamıştır. Daha sonra THY uçuşları tamamen Sun Express`e devretmiştir. Ancak önce İzmir ve Diyarbakır sonra ise Antalya ve en son 18.02.2010 tarihinde Erzurum ve Trabzon seferleri iptal edilerek havalimanındaki bütün tarifeli seferler son bulmuştur.


2009 yılında ise Umre seferleri ilk kez havalimanımızdan yapılmaya başlandı. Bu seferler halen devam etmektedir.

 

Havalimanımıza 02.04.2010 tarihinden itibaren THY`nin alt kuruluşu olan Anadolujet tarafından Ankara seferleri başlatıldı. Haftada dört kez (Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi) karşılıklı yapılan seferlerle havalimanımız tekrar iç hat tarifeli seferlere kavuştu. Bu şekilde Bursa`dan, Ankara aktarmalı olarak, yurdun dört yanına ayrıca kimi uluslararası noktaya gitmek mümkün oldu. Bu seferler 31.10.2010 tarihinden itibaren haftanın yedi günü yapılmaya başlandı.


Bunun yanı sıra 30.03.2010 tarihinden beri Öger Tur tarafından, Germania Fluggesellschaft`a ait uçaklarla sezonluk olarak haftada bir kez karşılıklı Düsseldorf seferleri yapılmaktadır.

 

20.07.2010 tarihinde Borajet Bursa`dan öncelikle on noktaya tarifeli iç hat seferlerine başladı. Ancak bir dizi değişiklik ve iptallerin ardından 27.02.2011`de Erzurum`a yapılan son seferle birlikte Borajet`in bütün Bursa uçuşları durdurulmuş oldu.

 

 
02.08.2010 tarihinde Lufthansa tarafından haftada üç kez karşılıklı Münih seferleri yapılmaya başlandı. Bu uçuşlar 28.10.2011 tarihinde sona erdi.

 

23.05.2011 tarihinden itibaren yukarıda zikredilen Anadolujet`in her gün gerçekleştirdiği Ankara uçuşları, Anadolujet-Borajet işbirliğiyle Borajet`e ait ATR 72-500 tipi uçaklarla yapılmaya başlandı.

 

27.06.2013`te Borajet tarafından direkt Adana seferleri başladı. 

 

 
Havalimanımızda yukarıda zikredilen seferler dışında VIP uçuşlar, askeri uçuşlar, paraşüt uçuşları, pilot eğitim uçuşları, iş uçuşları (business flights), ambulans uçuşlar v.b. uçuşlar kurulduğu günden bu yana sıklıkla yapılmaktadır.      
 

 


Bulunduğu Şehir Bursa
Hizmete Giriş Yılı 2000
Havalimanı Statüsü Sivil / Askeri
ICAO Kodu LTBR
IATA YEI
Trafik Tipi İç / Dış Hat

Terminal Binası Toplam Büyüklüğü

12.716 m2
Coğrafi Koordinatları 40°14`56"N, 29°32`58"E

Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Telefon ve İletişim Bilgileri

DHMİ Bursa-Yenişehir Havalimanı Müdürlüğü
Adres : 16900 Yenişehir / BURSA
Tel : 0224 781 81 81
Faks : 0224 781 81 80
E-mail infoyenisehir@dhmi.gov.tr

 

 

Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Ulaşım Nasıl Gidilir

Belediye Otobüsü

Seferler Bursa Büyükşehir Belediyesi`ne ait otobüsler tarafından tarifeli uçuş saatlerine göre yapılmaktadır.

Güzergah, duraklar, hareket saatleri ve fiyat tarifesi için lütfen tıklayın.

Güzergahı harita üzerinde görmek için lütfen tıklayın.

Telefon: 444 99 16

İnternet Sitesi: www.burulas.com.tr


Taksi

Telefon: 0224 773 19 00

E-posta: ss126nolutak.koop@gmail.com


Dolmuş (Bursa-Yenişehir)

Bursa Doğu Garajı ile Yenişehir ilçe merkezi arasında çalışır. Talep üzerine yolcular Havalimanımıza kadar ulaştırılmaktadır. 

Telefon: 0224 773 36 20


Özel Aracınızla

Havalimanımızın şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 50 km.`dir.

Bursa`dan Ankara yolu ya da Bursa çevre otobanını kullanarak Yenişehir yoluna ulaşabilirsiniz. 

Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Uçak Seferi Olan Firmalar

Bursa Uçak Seferleri

Bursa Uçak Seferleri

Bursa Uçak Bileti Al

Bursa Yenişehir Merkez Uçak Biletinizi Almak İçin Tıklayın

Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Tanıtım ,Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Uçak Seferleri,Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Uçak Bileti

Bursa Yenişehir Havalimanı Telefon ve İletişim Bilgileri Haberi Oku, Bursa Yenişehir Havalimanı Telefon ve İletişim Bilgileri Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Tanıtım »Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Uçak Seferleri »Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Uçak Bileti
Etiketler » Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Tanıtım   » Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Uçak Seferleri   » Bursa Yenişehir Merkez Havalimanı Uçak Bileti  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+