Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Çanakkale Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Çanakkale Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO

Çanakkale Seyahat Rehberi ve Tanıtım Filmi videosu

Çanakkale’de Turizm


Her mevsim ayrı bir güzelliği sunan Çanakkale, içinden deniz geçen coğrafyasıyla topraklarının bereketiyle, tarihi ihtişamıyla, antik, doğal ve modern bir kenttir.

Çanakkale, yaklaşık 5000 yıllık geçmişi ile eğitim, kültür, tarih kenti olmanın yanı sıra Homeros’un İlyada’sındaki gibi antik kültür hazinelerinin destanlarla beslenip gerçekliğe ulaştığı büyülü tarihi mekanları bünyesinde barındıran önemli bir turizm kentidir.

Eski çağlarda “Helles Pontus” ve “Dardanel” olarak anılan Çanakkale Ege ve Marmara bölgesinde topraklan bulunan 671 km kıyı şeridine sahip tarih ve coğrafyanın anlamlı bir şekilde buluştuğu güzel bir kentimizdir.

Tarihimizde ve dünya harp tarihinde özel ve önemli bîr yer tutan Çanakkale Savaşları’nın geçtiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, antik dünyanın batı Anadolu’daki önemli merkezleri Troia ve Assos kentimizin vazgeçilmez tarih ve turizm değerlerindendir.

Troia savaşlarından Çanakkale Savaşlarına uzanan tarihi süreç sonunda geriye kalan antik kentler ve kutsal alanlar kent kimliğine “Barış” temasını eklemiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M. Kemal ATATÜRK “Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar”a seslenirken “Evlatlarınız bizim bağrımızdadır” sözüyle “Yurtta Barış Dünyada Barış” mesajını bu topraklardan dünyaya iletmiştir.

İnsanının misafirperverliği, bozulmamış doğası, özgün yapıları, antik kentleri, tarihi surları, şehitlikleri, sivil mimarlık örnekleri ile mavi bayraklı temiz sahil ve plajları, büyüleyici adaları, kaplıcaları, ılıman iklimi, çeşitli tarımsal ürünleri, yöresel yemekleri, taze ve çok çeşitli balıkları, el sanatları, folkloru ve sanatçıları ile ülkemizin kültür ve turizm merkezlerinden bîridir.

Kültür Ve Turizm


Çanakkale, Anadolu’yla, Avrupa’ya ve Akdeniz’le Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlayan iki geçit bölgesinden biridir. Bu özelliği nedeniyle oldukça zengin bir tarihi vardır. Coğrafi konumu yörede yaşayan topluluklara ekonomik ve askeri üstünlük sağlamış, onlar da uygarlık alanında çağdaşlarını geçmişlerdir. Ancak, bu durum, yöreyi çeşitli göç ve istila hareketlerinin hedefi yapmıştır. Değişik tarihlerde yerleşmek ya da yağmalamak amacıyla bölgeye gelenler olmuş, her iki durumda da belli kültür alışverişi yaşanmıştır. Ayrıca ticaret merkezi oluşu da çevre uygarlıklarla kültür alışverişini yoğunlaştırmıştır. Bu kültürel yoğrulma yüzyıllar boyu kesintilerle sür bunun sonucu oldukça renkli bir kültür mozaiği ortaya çıkmıştır.

Tarımsal üretimin ticaret ve el sanatlarının öne çıktığı Çanakkale’de toplumsal yaşam da buna göre biçimlenmiştir. Geleneksel toplumsal yapının çözülme süreci 1970′li yıllarda hızlanmıştır. Sanayi ve turizm alanındaki yatırımlarla ilin görünümü değişmeye başlamıştır. Ulaşım, eğitim, iletişim hizmetlerinin yaygınlaşması da bu süreci etkilemiştir. Günümüz Çanakkale’sinde yaşama biçimi, geçiş toplumu özelliklerini gösterir. Kentsel değerler hızla toplumsal yaşama katılmakta bu durum kentlerden kırsal alanlara doğru yayılmaktadır.

Kent kesimi, geleneksel yaşama biçiminden hemen hemen sıyrılmış sayılabilir. Çekirdek aile, egemen aile yapısı durumuna gelmiştir. Giyim ­kuşamdan, beslenme, barınmada, boş zamanları değerlendirmede çağdaş öğeler öne çıkmaktadır.

Kırsal kesimde tarım, öteden beri ekonomik: etkinliğin temelini oluşturmuştur. Bu kesim önceden olduğu gibi günümüzde de durağan bir yaşam içindedir.

Yörede Giyim-kuşam, yer yer değişik özellikler gösterir. İl merkezinde çağdaş giysiler benimsenmiştir. Kırsal kesimde kadın giyiminde şalvar, pestamal, atkı gibi giysilere de rastlanır. Köylerde kadınlar, renkli bir şalvar üstüne gömlek giyerler. Gömlek ak ya da canlı renklerin egemen olduğu basmadan yapılır. Başta yemeni ak başörtü vardır. Erkekler, genellikle dizden yukarısı bollaşan pantolon, ceket, kasket giyerler. Geleneksel giysilerle çağdaş giysilerin bir arada kullanımı bir giyim-kuşam özelliği olarak belirmektedir.

Türkmen ve Yörük topluluklarının giyim-kuşamları değişik özellikler gösterir. Türkmen kadın giysilerinden paçalık bir şalvar türüdür, yırtmaçlıdır. Üçgen kuşakla bele tutturulur. Erkekler potur, ak pamukludan gömlek, yün cepken giyerler. Ayaklarda yün dolak ya da tozluk vardır. Başta tekke üstüne çevre sarılıdır. Yörük kadınlar koyu renk şalvar giyerler, önlerine ak tutak takarlar. Üste giyilen yeldirme bele dek uzanır. Erkekler, koyu renk uzun kollu bir ceket kısa bir potur giyer başta çevre ya da mendil vardır.

Geleneksel El Sanatları

Çanakkale XVII. yüzyıl sonlarından XX. yüzyıl başlarına dek önemli bir seramik merkezi olmuştur. Burada çoğunlukla çukur tabak, kâse, küp, sürahi, testi ve vazolar yapılmıştır. XVII[. Yüzyıl ile XIX. yüzyılın ilk yarısı örnekleri stil, kompozisyon, renk ve desen özellikleri ile ilgili ilgi çeker. Günümüzde Çanakkale’de toprak işçiliği vazo, saksı, küllük, tuzluk, Samdan vb. yapımıyla sürmektedir. Bunlar hediyelik eşya olarak kullanılmaktadır.

Seramikçilik ve halıcılık Çanakkale folklorunun otantikliğini kaybetmeden en belirgin özelliklerini günümüze kadar taşımışlardır.

Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de özellikle Ezine, Ayvacık ve Bayramiç yöresinde halıcılık yaygındır. Kilim dokumacılığı ile başlayan halıcılık “düğümlü doku” denilen halıcığa geçmiştir. El halılarının en çarpıcı özellikleri desen çeşitleri, kaliteli dokusu ve kullanılan renkleridir. Halılarda kullanılan ana materyal yündür. Yörede kurulan kooperatif çalışmalarıyla halıların kalitesinin korunmasına önem verilmektedir.

1986 yılında Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan Milli Etnografya Müzesinde Türk Halk Sanatları bölümünde, DOBAG halıları daimi bir sergi niteliği kazanmıştır.

Anadolu’daki en eski uygarlık merkezlerinden Troya, Assos, Alexandreia- Troas, Neandria, Abydos ve Sestos’un bulunduğu Çanakkale, Milli Tarihimizin en önemli olaylarının cereyan ettiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ile Truva Milli Parkını da sınırları içerisinde bulundurmaktadır.

1986 yılında Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan Milli Etnografya Müzesinde Türk Halk Sanatları bölümünde, DOBAG halıları daimi bir sergi niteliği kazanmıştır.

Anadolu’daki en eski uygarlık merkezlerinden Troya, Assos, Alexandreia- Troas, Neandria, Abydos ve Sestos’un bulunduğu Çanakkale, Milli Tarihimizin en önemli olaylarının cereyan ettiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ile Truva Milli Parkını da sınırları içerisinde bulundurmaktadır.

Diğer taraftan 671 km. sahil bandı, ada konumundaki iki ilçesi, muhtelif yerlerdeki termal kaynaklar ve zengin flora ve faunasıyla Kazdağları ilin en önemli turizm değerleridir.

İl’ de Turizm İşletme Belgeli; 5 yıldızlı bir otelle beraber toplam 36 adet tesis faaliyette olup, bu tesislerin yatak kapasitesi 4.098′dir.

Yatırım Belgeli 20 adet Konaklama tesislerindeki 1.368 yatak kapasitesi ve Belediye denetiminde bulunan tesislerdeki yaklaşık 7.500 yatak kapasitesi ile ilimiz toplam yatak kapasitesi 13.000′e yaklaşmaktadır.

Yıllık turist sayısı 2 Milyon civarında olup, ilde Turizm Bakanlığından belgeli 11 adedi A Grubu olmak üzere toplam 20 adet Seyahat Acentesi faaliyet göstermektedir.

İlimizde 3 adedi merkezde, 12 adedi ilçelerde olmak üzere 15 kütüphane ve bir adet de gezici kütüphane vardır.

ÖNEMLİ KUTLAMA GÜNLERİ, FESTİVAL VE ŞENLİKLER
ETKİNLİĞİN ADI DÜZENLEYEN KURUM – ETKİNLİK TARİHİ
Çanakkale Deniz Zaferi Çanakkale Valiliği – 18 Mart
Çanakkale Deniz Şehitlerini Anma Günü Boğaz Komutanlığı – 04 Nisan
Anzak Günü Valilik, Avustralya, Yeni Zellanda – 25 Nisan
Türklerin Rumeliye Çıkışları Gelibolu Kaymakamlığı – 26/28 Mayıs
Lapseki Kiraz Şenlikleri Lapseki Belediyesi – Haziranın 2. Haftası
Kabotaj Bayramı Denizcilik Bölge Müdürlüğü – 01 Temmuz
Sardalya Festivali Gelibolu Belediseyi – 15/16/17 Temmuz
Kültürlerarası Troia Sanat Şenliği İl Kültür Müdürlüğü – 01/07 Ağustos
Anafartalar Zaferi 2. Kolordu Komutanlığı – 10 Ağustos
Bozcaada Bağbozumu Festivali Bozcaada Belediyesi – Ağustosun 3. Haftası
Bayramiç Ayazma ve İDA Şenlikleri… Bayramiç Belediyesi – Ağustosun 2. Haftası
Çanakkale Uluslar arası Troya Festivali Çanakkale Belediyesi – 10/18 Ağustos
Umurbey Şeftali Şenliği Umurbey Belediyesi – Ağustosun 2. Haftası
Assos Gösteri Sanatları Festivali Assos Vakfı – Ekimin 1. Haftası
Ahilik Kültürü Haftası Esnaf Sanatkarlar Odası – Ekimin 2. Haftası
Gökçeada Film Festivali Gökçeada Belediyesi – 15/22 Ağustos
Kazdağı Doğa Yürüyüşü Yenice Belediyesi – Haziran Ayı İçi
Lapseki Bld. Bşk. Beach Voleybol Şam. Lapseki Belediyesi – Temmuzun 4. Haftası

Çanakkale Nerededir Google Mapsta Çanakkale


Daha Büyük Görüntüle

Çanakkale Ziyareti yapmayı Düşünüyorsanız size küçükde olsa bir bilgi vermesi amacıyla Çanakkale gezinizde yol gösterici olacak bu sayfada,Çanakkale tanıtım videosu,Çanakkale görülebilecek yerlerle ilgili tanıtım filmini izlemek faydalı olacaktır.Çanakkale tanıtım filmini izleyin

Çanakkale Otobüs BİLETİNİZİ BURADAN ALABİLİRSİNİZ

Çanakkale Ucuz Otobüs Uçak Bileti Al

Çanakkale Uçak BİLETİNİZİ BURADAN ALABİLİRSİNİZ

Çanakkale Ucuz Otobüs Uçak Bileti Al

 

ÇANAKKALE TURİZM TANITIM

ÇANAKKALE TANITIM VE TURİSTİK YERLER VE RESİMLER

ÇANAKKALE 57. ALAY - UNUTULMAZ DESTANIMIZ - FULL

Çanakkale Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO Haberi Oku, Çanakkale Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Çanakkale Turizm »Çanakkale Gezi Rehberi »Çanakkale Otobüs Uçak Bileti
Etiketler » Çanakkale Turizm   » Çanakkale Gezi Rehberi   » Çanakkale Otobüs Uçak Bileti  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+