Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Bursa Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Bursa Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO

Bursa Seyahat Rehberi ve Tanıtım Filmi videosu

İLÇELER :

 

Büyükorhan : Bursa’nın 86 km. güneyindedir. 1987 yılında ilçe olmuştur. Bizans döneminde Atranos tekfurluğunun toprakları içinde yer alan bir bölgeydi. 1321’de Orhan Gazi tarafından Osmanlı hakimiyetine girdi. Fatihi Orhan Bey’e atfen üç obadan oluşan yerleşime Orhan-ı Kebir adı verilmiştir. Cumhuriyet döneminde Büyükorhan ismini almıştır.

İlçenin ekonomik yaşamı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İlçenin yarısı ormanlık alandır. Tabii güzelliklerinden Görecik yaylası ilçeye 6 km. uzaklıktadır.

 

Gemlik : Bursa’nın 30 km. kuzeybatısında aynı adlı körfezin kıyısında kurulmuştur. M.Ö. 1350 yılında Cius adlı bir Hellen komutan tarafından kurulduğu ve kentin kurucusunun adını aldığını tarihler kaydeder. Roma,Pers,İon,Bizans egemenliğini yaşayan kent Osman Gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Anadolu içlerine yapılan seferlerde bir iskele görevi gören Gemlik,bu görevini ticari alanda sürdürmektedir. Türkiye’nin en lezzetli sofralık zeytinin yetiştiği yerdir. Son yıllarda sanayisi de gelişmiştir. Gemlik’e bağlı Kurşunlu,Küçük Kumla,Büyük Kumla,Karacaali yaz turizminin yoğun olarak yaşandığı kıyılardır.

 

İznik : Bursa’nın 86 km. kuzeydoğusunda yer alan İznik ilçesi,aynı adla anılan gölün doğu kıyısında kurulmuştur. Çevresi zeytinlik,bağ ve bahçelerle çevrili olan İznik’in etrafı yaklaşık 5 km. uzunluğundaki surlarla çevrilmiştir. İlk çağda kurulan kentin ızgara planı aynen korunmaktadır.

İznik sadece Bursa civarının değil bütün Marmara bölgesinin en önemli tarihi ve turistik yörelerindendir.

Roma,Bizans ve Erken Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eseri,tarihsel kent dokusu içinde bugün de yaşamaktadır. İznik Hristiyanlık dünyasının önemli olaylarına sahne olmuştur. Senato Sarayında 325 yılında I. Konsil,787 yılında İznik Ayasofya Kilisesi’nde 7. Konsil toplantıları yapılmıştır. 1331 yılında Osmanlı egemenliğine giren İznik,gerçek ününü XIV. ve XVI. yüzyıl arası en parlak çağını yaşadığı çiniciliği ile yapmıştır. Bugün bütün dünya müzeleri İznik Çinilerini en kıymetli eser olarak ziyaretçilerine sunmaktadırlar.

İznik’te Roma döneminden kalma kent surları ve anıtsal Lefke ve İstanbul Kapıları,Tiyatro’su,Beştaş anıtı,Bizans döneminden kalma Ayasofya ve diğer kilise kalıntıları, Hipoje mezar odası, Osmanlı döneminden kalan Yeşil Camii ile çekici bir turistik merkez olmuştur.

İnegöl : Bursa’nın 45 km. güneydoğusunda yer alan İnegöl,Antik dönemde Ankedoma adıyla tanınmaktaydı. İlçedeki önemli tarihi eserler Osmanlı döneminden kalmadır. 1481’de Sadrazam İshak Paşa tarafından yaptırılan İshak Paşa Camii ve Külliyesi,Hamza Bey Camii,Yıldırım Camii (Cuma Camii),Kurşunlu Camii,Kurşunlu Han ve Ortaköy Kervansarayı İnegöl’deki tarihi eserlerdir. İnegöl’ün 13 km. batısında Sultan köyünde XIV. yüzyılda yaşamış Germiyanoğlu Geyik Baba ile Balım Sultan adına, Orhan Bey tarafından yaptırılmış Geyikli Baba Türbesi önemli bir ziyaret yeridir. Boğazova Yaylası, arabaoturağı Yaylası, Alaçam Yaylası, Tarihi çınarlar İnegöl’ün tabii güzellikleridir.

Gürsu : Bursa merkezine 12 km. uzaklıktaki Gürsu ilçesi, tarihi çınar ağaçları, Osmanlı evleri, tarihi hamam ve camisi ile şirin bir ilçedir.

Karacabey : Bursa’nın 65 km. batısında yer alan Karacabey ilçesi,Antik dönemde Mihaliç adı ile bilinmekteydi. Kentin M.Ö. 2000’lerde Bityniler veya Misiler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Kentin belli başlı tarihi eserleri Sultan I. Murad’ın yaptırdığı Ulu Cami, 1457 yılında Karaca Bey tarafından yaptırılan Karacabey Cami (İmaret Cami) ile Karacabey-Bursa yolu üzerinde ve Uluabat kıyısındaki Osmanlı dönemi yapısı Issız Han’dır.

Keles : Uludağ’ın güney eteklerinde kurulu olan Keles ilçesi, Bithynia, Roma, Bizans kalıntılarına sahiptir. XIV. yüzyılda Osmanlı egemenliğine girmiştir. İlçenin en önemli tarihi yapısı Sultan Yıldırım Bayezıd’ın Yakup Çelebi tarafından yaptırılan cami, hamam ve Medrese’den oluşan Yakup Çelebi Külliyesi’dir.

Keles’in Kocayayla mevkii kampçılık ve trekking için eşsiz bir doğa parçasıdır. Kocasu ırmağı rafting sporu için elverişli şartlara sahiptir. 

Kestel : Bursa’nın 12 km. doğusunda yer alan Kestel, Bursa ile hemen hemen birleşmiş gibidir. Kestel adı Roma Döneminde yapılan ve Kastel adı verilen kalesinden gelmektedir. Kale Bizans döneminde güçlendirilerek doğudan gelen akınlara karşı Bursa’yı koruyan bir öncü kuvvet yapısı olarak kullanılmıştır. 1306 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Mudanya : Bursa’nın 25 km. kuzeybatısında ve Marmara Denizi kıyısında yer alan Mudanya, Bursa’nın iskelesi durumundadır. Mudanya, İonya’nın 12 büyük kentinden biri olan Kolofonlu Göçmenler tarafından M.Ö. VII. Yüzyılda kurulmuştur. Apameia-Myrleia adlı bu antik kent bugünkü Hisarlık Tepe’de yer almaktaydı.

Temiz havası ile yaz turizminin yoğun olarak yaşandığı Mudanya civarında en tanınmış günübirlik gezi yeri Çanaklıçeşme’dir. Osmanlı evlerinin en güzelleri Mudanya’dadır. Bu evlerin en önemlisi Tahir Paşa Konağı’dır.

Mustafakemalpaşa : İlkçağ’dan beri çeşitli yerleşimlere sahne olan ilçenin eski adı Kirmastı’dır. Yakınında Miletopolis ören yeri bulunmaktadır. Tarım ve hayvancılık ağırlıklı bir ekonomik yapıya sahiptir. İlçe merkezinde Lalaşahin Türbesi,Hamzabey Cami ve Türbesi,Şeyhmüftü Cami ve Türbesi yanısıra Dorak Hazineleri bölgesi,Kestelek Harabeleri ilgiye değer tarihi yerlerdir. Muradiyesarnıç köyü yakınlarındaki Suuçtu Şelalesi, Söğütalan bucağındaki Suçıktı mesiresi, Mustafakemalpaşa civarındaki eşsiz harikalarıdır.

Orhaneli : Bursa’nın 55 km. güneyinde ve Uludağ eteklerindedir. Roma İmparatoru Hadrianus’un ava çıktığı bu yöre,onun tarafından yaptırılan bir tapınak,okul ve diğer yapılarla birlikte gelişmiş Hadrianopolis adını alan bir yerleşime dönüşmüştü. Bizans döneminde tekfurluk olan Adranos Orhan Gazi tarafından 1321 tarihinde fethedilerek, Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde Beyce adlı bir kasabaydı. İlçenin ekonomisi tarıma dayanmaktadır.

Orhaneli yakınlarındaki Çınarcık günübirlik bir turistik alandır ve tabii güzellikleri ile ünlüdür.

Orhangazi : Bursa’nın 48 km. kuzeyinde ve Bursa-Yalova yolu üzerindedir. Osmanlıların yöreyi ele geçirdiği yıllarda Pazarköy adlı küçük bir alışveriş yeriydi. Orhan Gazi tarafından buraya yaptırılan bir cami ile gelişmeye başlamıştır. Tarım ve sanayinin çok geliştiği bir ilçedir. Bursa’dan sonra sanayi açısından ikinci sırayı almaktadır. İznik Gölü’nün batı kıyısında uzanan topraklarda, Keramet Kaplıcası’nın kliminotolojik etkisi ile dünyanın en lezzetli zeytinin yetiştiği yer olmuştur.

Yenişehir : Bursa’nın 45 km. doğusunda yer alan Yenişehir antik çağda Neopolis olarak tanınıyordu. Osman Gazi döneminde Osmanlı topraklarına katılan ilçe, Osman Gazi tarafından gazilerine kılıç hakkı adıyla yurtluk olarak verilmiştir. İskana açılan yerde kurulan kent Yenişehir adını almıştır.

 

Osmanlı döneminden kalan zengin tarihi eserlere sahip Yenişehir7de Osman Gazi’nin yaptırdığı saraydan arda kalan Saray Hamamı,I. Murad döneminden kalma Postinpuş Baba Zaviyesi, XIV. yüzyılda inşa edilen Voyvoda Camii (Çınarlı Camii), XVI. yüzyılda yapılmış olan Koca Sinan Paşa Külliyesi, Bali bey Camii, Orhan Bey tarafından yaptırılan Ulu Camii, Süleymenpaşa Külliyesi,1645’de Yenişehirli Deli Hüseyin Paşa’nın yaptırdığı Çifte Hamam, Yarhisar Köyü Orhan Camii ve Saat Kulesi görülmeye değer tarihi yapılardır.

 

Bursa Nerededir Google Mapsta Bursa


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Location Klasik Keyifler 2012

Bursa Ziyareti yapmayı Düşünüyorsanız size küçükde olsa bir bilgi vermesi amacıyla Bursa gezinizde yol gösterici olacak bu sayfada,Bursa tanıtım videosu,Bursa görülebilecek yerlerle ilgili tanıtım filmini izlemek faydalı olacaktır.Bursa tanıtım filmini izleyin

Bursa Otobüs BİLETİNİZİ BURADAN ALABİLİRSİNİZ

Bursa Otobüs Uçak  Bileti AL

Bursa Uçak BİLETİNİZİ BURADAN ALABİLİRSİNİZ

Bursa Otobüs Uçak  Bileti AL

Bursa İli Belgeseli İZLE

Bursa Gezilecek Yerleri

Bursa Tanıtım Günleri

Bursa Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO Haberi Oku, Bursa Turizmi ve Şehir Rehberi - İl Belgeseli İZLE-VİDEO Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Bursa Turizm »Bursa Gezi Rehberi »Bursa Otobüs Uçak Bileti
Etiketler » Bursa Turizm   » Bursa Gezi Rehberi   » Bursa Otobüs Uçak Bileti  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+