Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
İSVİÇRE'NİN GÖZBEBEĞİ CENEVREYİ TANIYALIM - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

İSVİÇRE'NİN GÖZBEBEĞİ CENEVREYİ TANIYALIM

Ünlü araştırma şirketi Mercer’in 2010 yılına ait Kaliteli Yaşam Anketi’nin sonuçlarına göre; yaşam standartları göz önüne alındığında dünyanın en kaliteli ve en yaşanılır şehirleri arasında 3. sırada yer alan Cenevre, Fransız etkisinin yoğunlukla hissedildiği seçkin bir İsviçre şehridir.

Cenevre Haritası İçin Tıklayın

Cenevre, İsviçre Federal Devleti’ne bağlı 26 eyaletten biri olan Cenevre Eyaleti'nin başkentidir. Alpler ve Jura Dağları arasında yer almakta olan şehir, Cenevre Gölü’nün kıyısındadır. İsviçre’nin 2. en kalabalık kenti olan Cenevre içerisinden geçen Rhone ve Arve nehirleri, şehri daha da güzelleştirmektedir. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü gibi dünya çapında örgütlerin bir çoğunun merkez binalarını içerisinde barındırmakta olan Cenevre, global yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Avrupa sosyetesinin her mevsim uğrak noktalarından biri olan bu seçkin kent; romantik göl gezintileri, şaşaalı alışveriş merkezleri, tertemiz sokakları, düzenli trafiği, karmaşadan uzak tenhalığı, lüks kafeleri, tasarım harikası otelleri ve tarihi gotik binalarıyla ünlüdür. Sakin, huzurlu ve kaliteli bir tatil düşleyenler için gidilebilecek en ideal tatil rotalarından biri olan Cenevre, harika doğa manzaraları içerisinde yer alan yemyeşil bir şehirdir.

Nereleri Gezelim?

Muhteşem Alplerin eteğinde, Leman Gölü’nün kıyısında yer alan sevimli İsviçre şehri Cenevre’de, şehir ve bina içi düzenlemeleri dahi bu ferahlık ve sadelikten nasibini almıştır. Şehir içerisinde bulunan yemyeşil geniş bahçelerde dolaşabilir, göl kıyısında romantik yürüyüşler yapabilir ya da şehrin ışıltılı dünyasına dalarak alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Cenevre kalitenin ve lüksün yaşamın her alanına sokulduğu; sakin, sorunsuz ve seçkin bir Avrupa şehridir.

Cenevre, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biridir. Yine de şehirde keyifli zaman geçirebilmek için birkaç küçük noktaya dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Bisikletin sık kullanıldığı bir şehir olan Cenevre’de dışarı park edilen bisikletlere zarar verilmesi olayı oldukça sık görülmektedir. Ulaşım alternatifi olarak bisiklet tercih ediyorsanız genel olarak bisikleti kilitlemeye yarayan kaliteli bir kilit ve ayrıca lastiklerin çalınmasını önleyen ufak lastik kilitlerinden edinmeyi unutmayın.

Genellikle şehri merkezinde yer alan köprü üstlerinde görebileceğiniz sokak kumarbazlarından kesinlikle uzak durun. Basit ve zevkli gibi duran kumar oyunlarıyla sizi kandırmaya ve adil bir oyunmuş hissini uyandırmaya çalışan bu kumarbazlar, birkaçı turist rolünde olmak üzere genellikle çete olarak çalışmaktadır ve bu oyunlara katıldığınızda paranızı kaybedeceğiniz kesindir.

Cenevre Gölü

Fransızca konuşan halk tarafından daha çok Leman Gölü adıyla bilinen Cenevre Gölü, Orta Avrupa’nın en büyük göllerinden birisidir. Gölün bir ucu İsviçre sınırlarına diğer ucu ise Fransa sınırları içerisine dâhildir. Cenevre Gölü masmavi berrak suları ve Alp Dağları’nın panoramik manzarası eşliğinde yıllar boyu ressam, şair, müzisyen gibi sanatçıları; büyüleyici güzelliğiyle kendine çekmekte ve sanata ilham veren ünlü bir yapı hâline dönüşmektedir.

Gölün kıyıları; verimli üzüm bağları, sevimli tahta evlerden oluşan balıkçı köyleri, Romalılardan kalan tarihi şatolar, amfi tiyatrolar ve arkeolojik alanlar, lüks oteller ve genellikle sosyete veya sanat dünyasından ünlü kişilere ait olan villalarla doludur. Muhteşem dağ manzaralarının masmavi berrak sulara yansıdığı bu dünya harikası gölün kenarında yürüyüşler yapabilir, şatoları ziyaret edip, manzara eşliğinde lezzetli yerel şarapların tadına bakabilirsiniz.

Adres: Şehir Merkezi, Cenevre

Jet d'Eau (Su Çeşmesi)

Dünyanın en uzun çeşmelerinden biri olan Jet d’Eau, Cenevre’nin simgesidir. Cenevre’yi ziyaret edenler için mutlaka görülmesi gerekenler listesinin baş sıralarında yer alan bu çeşme, Cenevre Gölü üzerinde yer almaktadır. Jet d’Eau, saatte 200 kilometrelik bir hızla 500 litre suyu 140 metre yüksekliğe fışkırtmaktadır.

Muhteşem bir manzara oluşturan bu çeşme aslında, 1891 yılında Rhone Nehri üzerinde bulunan hidrolik su basıncının azaltılması amacıyla inşa edilmiştir. Ancak halkın o kadar ilgisini çekmiş ve sevilmiştir ki sonradan bir çeşmeye dönüştürülmüştür. Romantik bir manzara için Jet d’Eau’nün özellikle gece ışıklandırıldığında ziyaret edilmesi önerilmektedir.

Adres: Général-Guisan Rıhtımı, Cenevre Gölü, Şehir Merkezi, Cenevre

Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi

Cenevre içerisinde bulunan müzeler arasında en etkileyici ve düşüncelerinizi sarsıcı müze, kuşkusuz ki Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi’dir. Kızıl Haç ve Kızıl Ay’ın merkez binalarından oluşan büyük bir tesis içerisinde yer alan müzede; heykel, fotoğraf, sinema ve resim dallarını içeren sanatsal galeriler ve Kızıl Haç ve dünyadaki farklı isimli yan kuruluşlarının bugüne değin gerçekleştirdiği yardım aktivitelerini içeren belgeseller ve tarihsel dokümanlar yer almaktadır.

Adres: La Paix Meydanı, Cenevre

Aziz Pierre Katedrali

İnşasına 1160 yılında başlanan, ancak bir yüzyıl sonra tamamlanan Aziz Peter Katedrali’nin mimari stili; Roma, Gotik ve Neoklasik mimarilerinin karışımından oluşmaktadır. Katolik mezhebine ait bir katedralken 1536 yılında reform hareketlerinin sonucu olarak Protestan mezhebine ait bir katedrale dönüşen Aziz Peter Katedrali, bu dönüşümle tüm iç dekorasyonunda; mihrabında, resimlerinde, tablolarında ve mobilyalarında büyük bir değişim yaşamıştır. Katolik katedrali olduğu günlerden bugüne sadeleştirilmiş ve sadece vitray süslemeli camları bırakılmıştır.

Aziz Peter Katedrali’nin kuzey kulesine çıkan 157 basamağı tırmanarak muhteşem bir Cenevre ve Leman Gölü manzarası izleme olanağına kavuşabilirsiniz. Katedrali, pazartesi – cumartesi günleri 10.30 – 17.30 saatleri arasında, pazar günleri ise 12.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Aziz Peter Avlusu, Cenevre

Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

1994 yılında açılmış olan Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Cenevre’nin en yenilikçi ve radikal müzelerinden biridir. İç dekorasyonunu ve sergilerini yılda en az 3 kez değiştiren müze, bu anlamda sürekli kendini yeniden yaratmaktadır.

MAMCO adıyla bilinmekte olan müzede, 1960’lı yıllardan günümüze çağdaş sanat eserlerinin her türlüsüne rastlanmaktadır. 3 katlı eski bir fabrika binasının içerisinde kurulu olan müzenin bir bölümünde yıl boyunca sürekli olarak ünlü Dadaist Marcel Duchamp’in eserleri sergilenmektedir.

Müze, salı – cuma günleri 12.00 – 18.00 saatleri arasında; cumartesi – pazar günleri ise 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Vieux-Grenadiers Sokağı, Cenevre

Ariana Parkı ve Ariana Müzesi

İsviçre Uluslararası Cam ve Seramik Akademisi’ni içerisinde barındıran ve İsviçre Cam ve Seramik Müzesi olarak da bilinen Ariana Müzesi, 1877 yılında arasında Gustave Revillioad tarafından inşa ettirilmiştir.

45 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Ariana Parkı’nın da sahibi olan Revillioard, parkın içerisinde özel resim koleksiyonunu sergilemek amacı ile neoklasik ve yeni barok stillerinin birleşiminden oluşan bir müze binası inşa edilmesini istemiştir. Annesi Ariana’nın ölümünün ardından müzeye onun ismini veren Revillioard, müzeyi ve parkı Cenevre şehrine bağışlamıştır.

Ariana Müzesi içerisinde; 14. yüzyıldan günümüze uzanan, 20000 parçadan oluşan, dünyanın dört bir yanından gelen cam, seramik ve çömlek sanat eserleri bulunmaktadır. Salı günleri kapalı olan müze, çarşamba – pazartesi günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: La Paix Meydanı, Cenevre

Birleşmiş Milletler Sarayı

1929 – 1937 yılları arasında inşa edilmiş olan göz kamaştırıcı saray binası geçmişte, İkinci Dünya Savaşı sonunda Paris'te Versay Antlaşması ile kurulmuş ilk devletlerarası örgüt olan Milletler Cemiyeti’ne ev sahipliği yapmaktaydı. Milletler Cemiyeti örgütünün dağılması üzerine 1966 yılında Birleşmiş Milletler örgütünün Cenevre Ofisi hâlini alan saray, 45 hektarlık Ariana Parkı’nın içerisinde yer almaktadır.

Bembeyaz dev bir yapıdan oluşan saray, yüzyıllık ağaçlarla çevrilidir ve bahçesinde tavus kuşları dolaşmaktadır. Sarayın sahibi bu muhteşem yapıyı Cenevre şehrine bağışlarken sarayın bahçesinde her daim tavus kuşlarının özgürce dolaşmalarını şart koşmuştur.

Sarayın içerisine düzenlenen turlara katılabilmek için mutlaka kimlik gösterilmesi gerekmektedir. Rehberler eşliğinde gerçekleştirilen bu turlarda; örgüt meclisine ait koridorlar ve konsey üyelerinin toplantı alanında yer alan ünlü sanatçı Jose Maria Sert’e ait fresk sanat eserleri görülebilmektedir.

Adres: Pregny Köprüsü, La Paix Meydanı, Cenevre

Neuve Meydanı

Neuve Meydanı, Cenevre’nin sanat merkezi konumundadır. Meydanın orta yerinde 1787 – 1875 yılları arasında yaşamış olan ünlü General Guillaume Henri Dufour’un atlı bir heykeli bulunmaktadır.

General Guillaume Henri Dufour; askeri rütbesinin yanı sıra bir mühendis, üniversitede profesör, İsviçre dağlarının en son haritasının editörü, 1847 yılında Konfederasyon Orduları’nın Başkomutanı ve Kızıl Haç’ın ilk konseptini yazan grup olan “Beşler Komitesi”nin üyesi konumlarında yer alarak ülkesine en iyi şekilde hizmet etmiş bir kişiliktir.
Neuve Meydanı içerisinde mimarileriyle ve içerisinde gerçekleşen etkinliklerle dikkatleri üzerine çeken 4 özel bina bulunmaktadır. Bunlar; Victoria Konser Salonu, Büyük Tiyatro, Rath Müzesi ve Cenevre Müzik Konservatuarı binalarıdır.

Victoria Konser Salonu, 1893 yılında İngiltere Danışmanı Daniel Fitzgerald Barton tarafından finanse edilerek inşa ettirilen ve Kraliçe Victoria’ya ithaf edilen oldukça büyük ve görkemli bir konser salonudur.

Büyük Tiyatro ise, 1879 yılında Paris Opera Evi’nden esinlenilerek inşa ettirilmiş olan büyüleyici bir yapıdır.

Günümüzde geçici sergiler için kullanılan Rath Müzesi; ünlü bir sanat koleksiyoncusu olan Simon Rath’ın kız kardeşleri tarafından, ağabeylerinin ender sanat eserlerine ev sahipliği yapması amacıyla 1825 yılında inşa ettirilmiştir.

1856 yılında inşa edilen Cenevre Müzik Konservatuarı ise Floransa stili mimariye sahip oldukça göz alıcı bir binadır.

Adres: Neuve Meydanı, Şehir Merkezi, Cenevre

İngiliz Bahçeleri ve Çiçek Saati

Her mevsim değişen rengârenk çiçeklerle dolu İngiliz Bahçeleri’nin en büyük özelliği, 1955 yılından beri içerisinde yer alan Çiçek Saati’dir. Dünyanın saat yapım merkezi olarak bilinen Cenevre’nin sembolü hâline gelmiş olan Çiçek Saati; teknolojinin, çiçeklerle dekorasyon sanatıyla birleşmesinden oluşan göz alıcı bir eserdir.

Güneş enerjisi ile çalışan saatin çerçevesi her mevsim değişen 650 tür rengârenk çiçeğin dekore edilerek dikilmesiyle oluşturulmuştur. Doğa içerisinde renkli ve dinlendirici bir gün geçirmek isteyenlerin ziyaret edebileceği en ideal mekânlardan biri olan İngiliz Bahçeleri’nden Cenevre Gölü’nün ve Mont Blanc Köprüsü’nün manzarası da bütün güzelliğiyle izlenebilmektedir.

Adres: General Guisan Rıhtımı, İngiliz Bahçeleri, Cenevre

Grottes semti

Grottes semti, Cenevre’nin en ilgi çekici semtlerinden biridir. İlginç eşyalar satan küçük dükkânlardan oluşan çarşısı, alışveriş severler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibidir.

Grottes semtinin en büyük özelliği “Şirinlerin Yeri” olarak bilinen ve daha çok konut olarak kullanılan bir grup yapının bulunduğu sokaktır. Birçok binanın yapışık olarak inşa edildiği bu yapı kompleksinde mimarlar geleneksel olanın dışına çıkarak, düz çizgiler kullanmaktan kaçınmışlar ve böylelikle ortaya ünlü mimar Gaudi’nin eseri binalara benzeyen bir mimari harika ortaya çıkmıştır.

Adres: Louis Favre Sokağı, Grottes Semti, Cenevre

Uluslararası Reform Müzesi

Ortaçağ’da gerçekleşen ve Avrupa’yı en çok etkileyen akımlardan biri olan Reform hareketlerinin ruhsal ve kültürel tüm elementlerini bir araya getiren Uluslararası Reform Müzesi, reform döneminden kalan el yazmalarını, eski kitapları, resimleri, heykelleri, mezar taşlarını ve özgün kişisel objeleri bünyesinde barındırmaktadır.

Çağa ayak uyduran modern bir müze olan Uluslararası Reform Müzesi içerisinde ayrıca reform dönemi hakkında belgesellerin gösterildiği bir oda sineması, müzik salonu ve canlandırmaların sergilendiği mini bir tiyatro sahnesi de bulunmaktadır. Müze, pazartesi günleri harici haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Cloître Sokağı, Cenevre

Ne Yiyelim?

Cenevre’de yemeğe çıkmak başlı başına bir eğlencedir. New York’tan bile daha çok sayıda restoranı bünyesinde barındıran Cenevre’de yerel mutfak lezzetleri kadar uluslararası ve etnik mutfakları da tanıma olanağına erişirsiniz. Fransız, İtalyan ve İspanyol mutfağı şehirde en yaygın olan yabancı mutfaklar arasında yer almaktadır.

Cenevre mutfağı; İsviçre ve Fransız mutfağının karışımından oluşmaktadır.

Yoğunlukla şarküteri ürünlerinden oluşan yemekler, İsviçre mutfağından; bu yemeklerin kaliteli bir sunum, lezzetli bir şarap eşliğinde hızlı bir şekilde sunulması ise Fransız mutfağından gelen etkilerdir.

Cenevre, İsviçre’nin taze meyve sebze çiftliği konumundadır. En taze sebzeler burada bolca yetiştiğinden Cenevre mutfağında patates, ıspanak, bezelye, karnabahar ve havuç oldukça sık tüketilmektedir. Fondü peyniri, patates ve et İsviçre yemek kültürünün olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Temel yemekler

Cenevre restoranlarında genelde bonfile ve et ürünlerinin şarap ve krema eşliğinde pişirilmesiyle elde edilen yemekler yer almaktadır. Bir diğer yaygın yemek türü ise, lahana yemeği ve lahana kullanılarak yapılmış olan farklı yemek çeşitleridir.

Cenevre’de tadabileceğiniz yerel İsviçre mutfağının diğer ünlü yemeklerinden biri; kış mevsimlerinde tuzlanmış lahana, yaz mevsimlerinde ise taze fasulye eşliğinde servis edilen et ve şarküteri ürünlerinden oluşan bernerplatte’dir.

Bir tür patates yahnisi olan rösti, İsviçre çiftçi çorbası, patates kızartması eşliğinde sıcak olarak servis edilen gravyer fondü, sirke, mayonez ve kornişon eşliğinde sunulan haşlanmış işkembe ve kırmızı şarap eklenerek pişirilen ördek ve göl balığı etinden yapılan çorba da mutlaka tatmanız gereken lezzetli yemeklerden sadece birkaçı arasındadır.

Püre, kuru erik ve özel bir soğanlı sos eşliğinde servis edilen dana bifteği ise lezzeti dillere destan olan bir diğer geleneksel yemektir.

İsviçre mutfağında kahvaltının özel bir yeri bulunmaktadır. Taze süt, tereyağı, bal, şarküteri ürünleri ve çeşit çeşit ekmeklerden oluşan zengin kahvaltı sofraları; herkesi mutlu edecek türdendir. Kahvaltılarda özellikle bürli ve zopf adını verdikleri özel ekmek çeşitleri tüketilmektedir.

Tatlılar

Cenevre mutfağı tatlıları, genellikle şehirde bolca üretilen taze yerel ürünlerin birleşimiyle yapılmaktadır. Yeşil elmalı tart, armutlu tart, kızartılmış tatlı börek şehrin en favori tatlıları arasında yer almaktadır.

Ancak hiç şüphesiz ki, hem ülkenin hem de şehrin en ünlü ve en popüler tatlısı lezzeti dillere destan olan yerel üretim çikolatalardır. İsviçre; 1800’lü yıllarda ilk sütlü çikolatanın keşfedildiği ülke olarak, sütlü çikolata üretiminde dünyada her zaman birinci sırada yer almayı başarıyor.

İsviçre’de üretilen çikolataların bu kadar lezzetli olmasının sırlarından biri, Alp Dağları’ndan gelen taze sütle üretilmeleridir. Çikolata üretimini merak edenler için çikolata treni ile Broc’ta yer alan Nestle Çikolata Fabrikası’na turlar düzenleniyor.

Ne Alalım?

Cenevre’den satın alınabilecek en popüler ürünler; saat, çikolata ve mücevherdir. Şehirde, lüks alışveriş merkezlerinin ve mağazaların yanı sıra çok renkli bit pazarları da bulunmaktadır.

Cenevre’nin ana alışveriş mekânı Basses Sokakları denilen bölgedir. Basses Sokakları bölgesi; Rhone, Confederation ve Marche sokaklarını kapsamaktadır. Cenevre’nin alışveriş dünyasının kalbinin attığı bu bölgede genellikle ünlü markaların kıyafet butikleri ve mücevher mağazaları bulunmaktadır.

Mulard semtinde şehrin en lüks ve en göz kamaştırıcı mağazaları bulunmaktadır. Şehrin, Old Town (Eski Şehir) adı verilen bölümündeki mağazalar ise antika severler ve sanatseverler için tam bir hazine niteliğindedir.

Cenevre’ye yapılan ziyaretler İsviçre çikolatası almadan asla son bulmamalıdır. Şehrin pek çok yerinde ağız sulandıran sevimli dekorasyonlu vitrinleriyle birçok çikolata mağazası bulunmaktadır. Ancak gerçek İsviçre çikolatasının tadına varmak isteyenlere Rhone Sokağı ve Mulard semti üzerindeki çikolata mağazalarına uğramaları tavsiye edilmektedir.

Cenevre birçok açık hava pazarını içerisinde barındıran bir şehirdir. Du Morland semtindeki Çiçek Pazarı, La Madeleine semtindeki kıyafet ve kitap pazarları; şehirde her gün açık bulunan pazarlardan sadece birkaçıdır.

Cenevre’de bulunan çoğu mağaza; pazartesi – cumartesi günleri 09.00 – 18.30 saatleri arasında açık bulunmaktadır, pazar günleri mağazalar kapalıdır.

Cenevre’de her ürüne % 7,6 VAT vergisi uygulanmaktadır. Ancak İsviçre vatandaşı olmayanlar, 400 İsviçre Frangı ve üzerinde tutara sahip olan alışverişlerini 30 gün içerisinde ülkeden çıkaracaklarını garanti ettikleri durumda VAT vergisini geri alabilmektedirler.

Nasıl Eğlenelim?

Huzur ve seçkinliği bir arada bulabileceğiniz bir şehir olan Cenevre, sırtını Alpler’e dayamış bir göl kıyısı şehridir ve bu da muhteşem bir manzaraya sahip olduğu anlamına gelmektedir. Cenevre, bu avantajını oldukça iyi kullanarak bu muhteşem manzaranın seyredilebileceği birçok geniş ve yemyeşil parka ev sahipliği yapmaktadır.

muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilir, piknik yapabilir aynı zamanda parklarda bulunan sanat eserlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Cenevre kültür ve sanat yönünden oldukça gelişmiş bir şehirdir. Keyifli ve lezzetli bir yemeğin ardından kaliteli zaman geçirmek isteyenler ise her zaman seyretmeye değer bir konser, dans gösterisi ya da tiyatro oyunu izleme şansı elde edebilirler.

Müzik

Cenevrelilerin en büyük tutkularından biri müziktir. Şehirde dinlenebilecek müzik türlerinden bazıları; caz, pop, rock, klasik ve çağdaş müziktir. Şehirde yıl boyunca birçok önemli müzik festivali düzenlenmektedir.

İlkbaharın gelişiyle düzenlenen Archipel Festivali, haziran ayında gerçekleştirilen Müzik Festivali ve yılın farklı dönemlerinde gerçekleştirilen Cenevre Uluslararası Müzik Yarışması bunlardan sadece birkaçını oluşturmaktadır.

Şehirde müzik etkinliklerinin gerçekleştirildiği mekânlar arasında Arena, Büyük Gazino, Büyük Tiyatro, Belediye Binası, Le Contretemps ve kent parkları bulunmaktadır. Büyük Tiyatro’ya ait La Suisse Orkestrası, sezon boyunca nefes kesen klasik müzik konserleriyle izleyicilerini büyülemektedir.

Victoria Konser Salonu

1893 yılında Daniel Fitzgerald Barton tarafından İngiltere Kraliçesi Victoria’ya ithaf edilerek yaptırılan Victoria Salonu, Cenevre’de klasik müzik performanslarının sergilendiği en prestijli konser salonlarından biridir. 1984 yılında çıkan bir yangın sonucu bütünüyle yeniden inşa edilmiştir. Konser salonunun tavanı, 1918 yılında La Suisse Orkestrası’nı kuran Ernest Ansermet’in anısına özel bir dekorasyon eşliğinde inşa edilmiştir.

Adres: General Dufour Sokağı, Cenevre

Tiyatro

Kültür ve sanat konularında İsviçre’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Cenevre’de farklı pek çok şova sahne olan 35 tane tiyatro binası bulunmaktadır. Büyük Park’ın içerisinde yer alan L'Orangerie Tiyatrosu ve şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olan Büyük Tiyatro bunlardan sadece ikisidir.

Tiyatro konusunda oldukça zengin bir şehir olan Cenevre’de ayrıca, avangard performansların ve deneysel tiyatro eserlerinin sergilendiği önemli bir etkinlik olarak her yıl eylül ayı süresince şehrin birçok tiyatrosunda oynayan farklı tiyatro eserlerinden oluşan zengin bir program içeren La Batie Tiyatro Festivali düzenlenmektedir.

Forces MotricesTiyatrosu

Rhone Nehri’nin kıyısında yer alan büyüleyici Forces MotricesTiyatrosu; 1886 yılında fabrika olarak kullanılan, 1997 yılında başarılı bir dönüşüm projesi sonucu tiyatro binasına çevrilen göz alıcı bir yapıdır.

Tiyatro binasının göl manzarası, şaheser niteliğinde mimarisiyle birleşmekte ve ziyaretçilerini en az içerisinde gerçekleşen yüksek performanslı tiyatro ve opera gösterileri kadar büyülemektedir.

Adres: Des Volontaires semti, Cenevre

Festivaller

Cenevre’nin seçkin havası, şehir kapsamında gerçekleştirilen tüm festival ve kutlamalarda kendini hissettirmektedir. Sakin ve huzurlu olan bu lüks Avrupa şehrinde gerçekleşen festivaller ve kutlamalar ile yılın en hareketli zamanları yaşanır.

Cenevre Festivali

Her yıl, 29 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Cenevre Festivali; ülke çapından ve tüm dünyadan binlerce insanı, lezzetli yerel yemeklerin tadına bakmak, coşkulu konserleri seyretmek ve kutlamalara katılmak için Cenevre Gölü kıyısında buluşturmaktadır.

Festival kapsamındaki kutlamalar; Cenevre Gölü üzerinde suda gerçekleştirilen geçit törenini, rock müzikten klasik müziğe kadar uzanan çeşitli sokak konserlerini, yerel yemeklerden oluşan ziyafet sofralarını, yerel el işi ürünlerinin satışa sunulduğu rengârenk pazar alanlarını ve kapanış günü son olarak müzikal havai fişek gösterisini içermektedir.

L'Escalade Kutlamaları

Her yıl 10 – 12 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen L’Escalade Kutlamaları, Cenevre’de en coşkuyla kutlanan ve en eski köklere sahip olan geleneksel bir törendir. L’Escalade Kutlamaları, 1602 yılında Cenevre’nin işgal altından kurtulmasını ve özgürlüğüne kavuşmasını kutlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

İSVİÇRE'NİN GÖZBEBEĞİ CENEVREYİ TANIYALIM Haberi Oku, İSVİÇRE'NİN GÖZBEBEĞİ CENEVREYİ TANIYALIM Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Cenevre » İsviçre Federal Devleti » Alpler » Cenevre Gölü » çikolata »Cenevre uçak bileti » cenevre istanbul uçak bileti » cenevre ankara uçak bileti » İsviçre UÇAK BİLETİ
Etiketler » Cenevre   » İsviçre Federal Devleti   » Alpler   » Cenevre Gölü   » çikolata   » Cenevre uçak bileti   » cenevre istanbul uçak bileti   » cenevre ankara uçak bileti   » İsviçre UÇAK BİLETİ  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+