Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
NEFES KESEN KENT; KAZAN, TATARİSTAN - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

NEFES KESEN KENT; KAZAN, TATARİSTAN

Tataristan'ın başkenti, kendine has mimarisi, olağanüstü doğal güzelliği ile büyüleyici bir kent... Günümüz dünyasının gürültülü, fazla hareketli metropol yaşantısından sonra, bu kente ayak bastığınızda gerçek anlamıyla huzur buluyorsunuz...

Rusya Federasyonu'nda yer alan 21 özerk cumhuriyet içinde en zengin ve en gelişmişi olan Tataristan, aynı zamanda Türkiye'nin konsolosluk açtığı tek özerk cumhuriyet, 68 bin km2 büyüklüğünde ve 3.6 milyon nüfus sahip. Öte yandan Tataristan'ın başkenti Kazan, Ankara'nın Rusya Federasyonu'ndaki 3 kardeş kentinden biri. (Diğerleri Moskova ve Ufa)

Dünyada (Kırım ve Kafkasya dahil) 7 milyon kadar Tatarın yaşadığı, Tataristan'da ise nüfusun yüzde ellisinin Tatar olduğu kabul ediliyor, bu durumda Tatar ırkının yüzde 25'inin Tataristan'da yaşadığı söylenebilir. Tatar tarihinde ilk direniş 1774'de Pugaçov önderliğinde geçekleşmiş. Rus kaynaklarına göre bir isyankar, Tatar kaynaklarına göre bir kahraman olan Pugaçov önderliğindeki Tatar, Çuvaş ve Başkırt isyanı, zamanın çariçesi II.Katerina tarafından bastırılmış ama bu direnişin tamamen karşılıksız kaldığı söylenemez. 1778'de isyancı Müslümanlara bir dini merkez açmaları için izin verilmiş ve böylece Kazan'ın güneyindeki Orenburg'da Rusya'nın ilk müftülüğü açılmış. Ayrıca, Sovyetler Birliği döneminde Tatar-Başkırt Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti fikri gündeme gelmişse de politik nedenlerle gerçekleşmemiş, iki ayrı özerk cumhuriyet kurulmuş.

Başkent Kazan; Volga'nın bir kolu olan Kazanka ile birleştiği yerde kurulan ve zengin kültür ve sanat yapılarıyla dikkat çeken güzel bir kent. Kazan'ın merkezi Bauman caddesi, Moskova'nın Eski Arbat'ına veya İstanbul'un Beyoğlu'na benzeyen bir yaya bölgesidir. Tarihi Blagoveschenski Kilisesi, Türk restoranı Antalya ve pek çok kafe de yine bu bölgededir.

Kazan'ın görülecek en önemli yerleri ise Kremil ve Suyumbike Kulesi'dir. Kremil (Kale) Moskova'daki gibi içinde hem hükümet binalarını hem de en önemlisi Suyumbike Kulesi (yıkılan Han Mescidi'nin minaresi) olan birçok tarihi yapıyı barındırmaktadır, 16. yy'da Ruslara teslim olmak zorunda kalan çocuk hükümdar Otemiş Han'ın annesi ve vasii Suyumbike'nin adın taşıyan 58 mt'lik kırmızı tuğladan kule biraz yana yatmış duruşuyla Piza Kulesi'ni hatırlatsa da asıl önemi, ilk Kazan Hanlığı'ndan kalan tek eser olmasıdır.

Kazan Üniversitesi (Lenin, Tolstoy gibi öğrencileri de olan bölgenin en eski üçüncü üniversitesi), Tukay Müzesi (Ünlü Tatar şairi Abdullah Tukay adına), Kütüphane, Sirk ve Zafer Parkı SSCB dönemi eserleri arasında sayılabilir. St.Peter ve St.Paul Katedrali ile tarihi İstasyon binası ise çok süslü cepheleri ile daha önceki dönemleri hatırlatır.

Kremil'in içinde ve şehre hakim bir noktada bulunan Kul Şerif Cami (Dini lider Seyyid Kul Şerif adına yapılan cami) Kazan'ın 1000. yılı kutlamaları çerçevesinde yapılmıştır.

Soğan kubbeleriyle tipik Blagochovsky Katedrali ise mescitin hemen yanında yer alır. Kazan'ın 20 km kadar dışında inşaatı bitmek üzere olan bir başka tapınak -her bir kubbesinde bir tanesi yer alan ay, haç, yıldız ve diğer pek çok küçük dinin simgeleri ile bütün dinleri bir araya toplamak iddiasındadır.

Nehirlerin don olmadığı zamanlarda Volga üzerinde iki saatlik bir yolculukla gidilebilen sit alanındaki Türk köyü (Bulgar Köyü olarak anılmaktadır) ziyaretçilerin rağbet ettiği diğer bir yerdir. Kazan gezimizi Rusların Volga, Tatarların ise İdil dediği ve İstanbul Boğazı'ndan daha geniş olan nehir üzerinde yaptığımız iki saatlik güzel bir gemi turu ile tamamladık.

Restourant - Yeme İçme 

Tataristan denilince akla ilk gelen yemek tabii ki Tatar böreği. Türkiye'deki çiğ börege benzeyen Tatar böreğini, Kazan'ın her yerinde yiyebilirsiniz. Ancak, burada yiyeceğiniz benzerlerinden çok daha lezzetli. Bunun da sebebi böreğin içindeki et oranının benzerlerinden daha fazla olmasi. Tataristan'a özel bir diğer yemek Tatar mantisi. Bu da tanıdık gelse de lezzeti ülkemizden çok daha farklı. Kazan'ın milli tatlısı olarak bilinen 'Cak Cak' da mutlaka tadılmasi gerekenlerden. Yine bir tatlı olan 'müftü salatası' da Kazan'da yenebilir. Burada tüm yemekler oldukça ucuz. Bunlar dışında Rus yemekleri de mönülerde yoğun olarak yer alıyor.

Alış-Veriş

Bauman caddesi Kazan'ın en hareketli, en gösterişli, en parlak mekânı. Ünlü markalar, sosyete butikler ve pahalı ne varsa bu caddede yer alıyor. Bu mağazalarda Türkiye'den giden malları bulmakta mümkün.

 

Bin yıllık Kazan, hem tarihi hem de coğrafi açıdan güzel ve görmeye değer bir kent. Nice bin yıllara...

NEFES KESEN KENT; KAZAN, TATARİSTAN Haberi Oku, NEFES KESEN KENT; KAZAN, TATARİSTAN Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Rusya » Türkiye » Kazan » Kul Şerif Cami » Tataristan » KAZAN UÇAK BİLETİ » uçak seferleri
Etiketler » Rusya   » Türkiye   » Kazan   » Kul Şerif Cami   » Tataristan   » KAZAN UÇAK BİLETİ   » uçak seferleri  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+