Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Sudan Tanıtım Filmi İZLE - VİDEO - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Sudan Tanıtım Filmi İZLE - VİDEO

Sudan Tanıtımı
Eski tanrı gibi kralların altın piramitlerin altında Günün Kopma uyanıklık; iki Niles biri haline ve mercan bahçeleri ile bir milyon kan kırmızı balık sürüsü izlemek yere kavurucu çöl travers. Sen ona bak yol hangisi olursa olsun, sadece hayır kum yalan Sudan'ın süpürme tepeler arasında sadece sadece anlamaya başlıyor dünyanın geri kalanı hazineleri inkar var.
 
Temmuz 2011 yılına kadar Sudan en büyük ülke oldu Afrika Güney Sudan yeni bir ulus oluşturmak için uzak kırık olan ile, şimdi, ama Afrika haritaları yeniden çizilmekte olan. Ulusal sınırların Bu yeniden tanımlanması için, mali ve kültürel, siyasi, coğrafi, büyük değişiklikler için yapıyor Sudanlı . Ama bir gezgin için bazı şeyler asla değişmez; Sudanlı misafirperverliği hiçbiri ikinci kalır, ve çoğu insan için, Sudan üzerinden seyahat eden birçok Sudan Afrika'nın en sevdikleri bir ülke olduğunu söyleyerek gelmek uzakta böyle bir göz açma ve ödüllendirici bir deneyimdir.
 
 
 
Sudan Yapılacak Şeyler
 
Abideler
Begrawiya
Görünüşte dev kayısı renkli tepelerinin kıvrımları altında kayıp, sandswept tepeler perdelenmesi dar piramitleri onun kümeleri ile bu eski kraliyet mezarlığı, Sudan'da en muhteşem yerlerinden biridir - ve iyi şey muhtemelen gerekir olduğunu Kendinize büyük ölçüde yerleştirin.
 
 
Müzeler ve Galeriler
National Museum
Bu müze, ülkenin en iyi, nefes kesen bazı sergiler var. Zemin katta Kerma, Kuş'un ve Meroe krallıkların yükselişi ve düşüşünü kapsar. Bazı çarpıcı kraliyet heykelleri ve Kerma gelen mükemmel korunmuş 3500 yıllık eserler var. Üst katta başka Eski Dongola ve yıkık kiliselerden kaldırıldı sayıda Ortaçağ Hıristiyan freskler vardır.
 
 
Tarihi
Soleb
Abideler
Naqa & Musawarat
Bu iki Meroitik siteler güneydoğu Shendi karayolunun kapalı vahşi ve uzak çöl 35km bir alanda yalan ve birbirinden aynı mesafe vardır. Naqa 1. yüzyıldan kalma Amun büyük ve iyi korunmuş tapınak oluşur. Çok yakın Aslan Tapınağı.
 
Su sporları
Mashansharti Seyahat Acentası
Çevrimiçi forumlar ve web siteleri bu ajans Sudan Tours & Travels, Glob Turlar ve sahibi, Midhat Mahir adı dahil olmak üzere çeşitli isimler altında gider. Gerçekte bu bir şehir merkezi binasının 3d katta işaretsiz ofis bulunuyor.
 
Uluslararası
Papa Costa
Papa Costa Hartum'da en önemsiz değil Rum toplumunun asıl üyelerinden biriydi. 1950'lerde o zaman içinde bu tür makarna, pizza ve biftek gibi uluslararası yemeklerin geniş bir yelpazede hizmet veren bir aile tarafından işletilen restoranda dönüşmüştür evinde bir fırın kurmak. Gıda aslında sadece ortalama ama şehir merkezinde birkaç uygun restoranlar biridir.
 
 
 
Dini
Hamed el-Nil Camii
Her Cuma öğleden sonra size Semazenlerin bir renkli yerel topluluğu bu camide Allah'a ibadet toz sarsar Halgt Zikir görebilirsiniz. Yapılacak 04:00 (kışın 17:00) başlar, ama gerçekten yaklaşık 17:30 ve onlar Ramazan'da dans etmiyorsun kadar devam alamadım.
 
Viewpoints & Gözlem Güvertesi
Beyaz Nil Köprüsü
En iyi bu köprüden görülen Mavi ve Beyaz Niles, izdiham, dünyanın en uzun nehrinin bir baygın yüksek noktasıdır.
 
Müzeler ve Galeriler
Etnografya Müzesi
Etnografya Müzesi ülke genelinde kabile eserler küçük ama etkileyici bir koleksiyonu içerir. Ekranlar coğrafi bölgeye göre sipariş ve insanlar her iklimsel bölgeye adapte nasıl göstermek vardır. Şimdi güneyinde Hartum ve kuzey çöller ile bitirme savan bölgeleri takip Güney Sudan'ın tropikal ne ile başlar.
 
Uluslararası
Mandalina
Burası, elçilik ilçe merkezinde, bir 'butik restoran' olarak kendini Sundu ve ayar uygun şık. Gıda, bir Alman şef tarafından hazırlanan lezzetleri uluslararası bir miş-mash, Hartum için büyük (bir ızgara karides pasta evi başyapıtı deneyin) ama sadece so-so uluslararası standartlara gereğidir.
 
Abideler
Mehdi Türbesi
Bu roket tepesinde mezar görmek için çaba değer. Respectifuly giyimli yabancılar genellikle içinde izin verilir. Orijinal biraz unsportingly, Nil içine Mehdi'nin küllerini attı, General Gordon'un yeğeni 'Maymun', tarafından Kitchener emriyle yıkıldı.
 
Ortadoğu
Sudan Mutfak
Hartum ilahi yerel yemekleri sunan bir üst sınıf restoran olmadan dünyanın sayılı başkentlerinden biri olmak zorundadır. Sudan Mutfak fantezi uzak ama Hartum alır gibi bu yüce hedefe yaklaşık olarak yakındır. Yemekler çamur duvarlar ve zemin ile 'kulübe' sunulmaktadır.
 
Alışveriş Merkezi
Al Waha Mall
Yarım gösterişli giyim mağazaları ve Batı tarzı kafeler ile dolu bu yepyeni, parlak bir alışveriş merkezi Hartum eğlence yüksekliği hakkında ve her zaman yerel gençler ve heyecanlı aileleri ile meşgul. Bodrum katında iyi bir süpermarket var.
 
 

 

 

Sudan Uçak Bileti Al

Sudan Uçak Bileti Al

Sudan Uçak BİLETİNİZİ BURADAN ALABİLİRSİNİZ

Sudan hakkında

 
Sudan Haritası Bayrağı Sudan (telaffuz / su ː Daen /), Sudan resmen Cumhuriyeti, kuzeydoğu Afrika'da bir ülkedir. Afrika'nın en büyük ülkesi ve Arap dünyası ve bölgelere göre dünyanın onuncu büyük. Bu güneydoğu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti güneybatı, Çad batı doğu, Kenya ve Uganda kuzeydoğu, Eritre ve Etiyopya ve kuzeyde, Kızıldeniz, Mısır ile sınırlanmıştır kuzeybatı Libya. Dünyanın en uzun nehri, Nil, doğu ve batı tarafları arasında ülkeyi böler.
 
Sudan insanlar çeşitli dönemlerde siyasi birleşik hangi ile, Mısır tarihi ile iç içe antik uzanan uzun bir geçmişi var. 1956 yılında Mısır ve Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandıktan sonra, Sudan (Arap ve Nubian kökleri ile) Kuzey Sudanlı ve Hıristiyan ve Güney Sudan animist Nilotes arasındaki etnik, dini ve ekonomik çatışmaların ardından iç savaş 17 yıl yaşadı. Bu 1983 yılında ikinci bir iç savaşa yol açtı, nedeniyle devam eden siyasi ve askeri mücadeleleri, Sudan sonra Sudan Cumhurbaşkanı kendini ilan eden, 1989 yılında albay Ömer El-Beşir tarafından kansız bir darbeyle ele geçirilmiştir.
 
Sudan sonra makroekonomik reformlarla büyük bir ekonomik büyüme elde etti ve nihayet 2011 yılında bağımsızlık konusunda referanduma tarafından takip edilmesi, onlara sınırlı özerklik verilmesi, güneyde asi grupları ile 2005 yılında yeni bir anayasanın kabulü ile iç savaş sona erdi. , Petrol ve ham petrol gibi doğal kaynaklar açısından zengin, Sudan'ın ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen arasında şu anda. Çin ve Japonya Halk Cumhuriyeti Sudan ana ihracat ortakları.
 
Birleşmiş Milletler üyesi, Sudan da AU, LAS, İKÖ ve NAM üyeliği, hem de WTO bir gözlemci olarak görev sürdürmektedir. Omdurman büyük şehri kalırken, sermaye, milletin, siyasi, kültürel ve ticari merkezi olarak hizmet Hartum, olduğunu. Arapça ve İngilizce resmi diller ise 42 milyon insanın Sudan'ın nüfusu arasında, Sünni İslam, resmi ve en büyük dindir.
 
Tarih
 
Erken tarih (M.Ö. 3000-MS 543)
 
Arkeolojik kanıtlar Sudan, Nubiya'nın doğusundaki bölge, en az 70.000 yıl önce insanların yaşadığı onaylamıştır. Bir yerleşti kültür Onlar avcılık, balıkçılık ve tahıl avlamalarına subsisted ve sığır ve koyun tuttu yaklaşık 8.000 M.Ö. ortaya çıktı.
 
Alan Kuş'un olarak Mısırlılar bilinen ve Mısır güçlü kültürel ve dini bağları vardı. M.Ö. 8. yüzyılda, ancak, Kush yavaş yavaş Mısır'a nüfuzlarını genişletti başkenti Napata, gelen iktidar, hükümdarlar bir saldırgan çizgisinin egemenliği altına girmiştir. Yaklaşık 750 M.Ö., Kashta adında bir Kushite kral Yukarı Mısır'ı fethetti ve yaklaşık 740 yıllarına kadar Teb hükümdarı oldu. Onun halefi, Piankhy, delta bastırılmış Yirmi beşinci Hanedanı altında Mısır birleşmiş, ve yaklaşık bir yüz yıldır Kush ve Teb yöneten kralların bir çizgi kurdu. Modern Suriye alanındaki hanedanın müdahale Mısır ve Asur arasında bir çatışma neden oldu. Misilleme olarak Asurlular Mısır, Taharqa (688-663 BC), son Kushite firavunu, çekildi ve Kush kural devam etti ve güney ve doğu dominyonlarının genişletilmiş Napata, için hanedanı döndü işgal etti.
 
590 M.Ö., Mısırlı bir ordu Altıncı Katarakt yakın Meroe geçmek için Napata, zorlayıcı Kushite mahkeme görevden. Meroitik krallık sonradan bağımsız Mısır geliştirilen ve 2. ve 3. yüzyıllarda M.Ö. gücünün yüksekliği sırasında, Meroe Sudan (modern başkenti bugünkü Hartum yakınlarında, Sawba kuzeyde Üçüncü Katarakt bir bölgeye yayılmıştı .)
 
Firavunlara gelenek onların mezarları içeren kendi saltanatları ve dikilmiş piramitlerin başarıları kaydetmek için steller kaldırdı Meroe padişahlarına arasında devam etti. Meroe saraylar, tapınaklar ve hamamlar da bu nesneler ve kalıntılar zanaatkar becerilerini istihdam ve büyük bir işgücünün emek komuta merkezi bir siyasi sisteme doğruluyor. İyi yönetilen bir sulama sistemi bölge daha sonraki dönemlerde mümkün olandan daha yüksek bir nüfus yoğunluğu destek sağladı. M.Ö. 1. yüzyılda göre, hiyeroglif kullanımı bölge halkı tarafından daha sonra konuşulan bir yerli, Nubian ilgili dile Mısır yazı sistemi uyarlanmış bir Meroitic komut yol verdi.
 
MS 6. yüzyılda, Nobatae olarak bilinen insanlar kuzey Kuş'un içinde Nil batı banka işgal etti. Sonunda onlar evlilikler ve bir askeri aristokrasi olarak Meroitic insanlar arasında kendilerini kurdu. Yaklaşık 5. yüzyıla kadar Roma Nobatae sübvanse Mısır ve Blemmyes arasında bir tampon olarak Meroe kullanılır. MS 350 hakkında, Habeşistan bir Axumite ordu Krallığın bağımsız varlığını sona Meroe şehri zapt ve tahrip.
 
Hıristiyanlık ve İslam (543-1821)
 
6. yüzyıla gelindiğinde, elli devletler Meroitic Krallığı'nın siyasi ve kültürel mirasçıları olarak ortaya çıkmıştı. Merkezi krallık, Muqurra (Makuria), yaklaşık 13 kilometre güneyinde, modern Dunqulah arasında Dunqulah, ortalanan edilmiş;, aynı zamanda Ballanah olarak bilinen kuzey, içinde Nobatia şimdi Mısır ne de, Faras onun sermayesi vardı ve Alawa (Alodia), Sawba (günümüz Hartum şimdi bir banliyösü) onun sermayesi vardı eski Meroe, kalbi de. Her üç krallıklar, savaşçı aristokrasi görevlileri Bizans mahkeme öykünerek Yunan başlıkları taşıyordu kraliyet sarayları Meroitic popülasyonları hükmetti. Bizans İmparatoriçesi Theodora tarafından gönderilen bir misyoner Nobatia geldi ve MS 540 hakkında Hristiyanlığı vaaz başladı. Nubian krallar Monofizit Hıristiyanlar olmuştur. Ancak, Makuria Nobatia ve Alodia aksine, Melkite Hıristiyan inancının oldu.
 
Askeri fetih birçok girişimleri başarısız olduktan sonra, Mısır Arap komutanı fazla 678 yıl için iki halk arasındaki ilişkileri idare Nubians ile Albaqut (pactum) olarak bilinen düzenli yenilenen anlaşmalar bir dizi ilk sonucuna vardı. İslam evlilikler ve Arap tüccarlar ve yerleşimciler, Arabistan'ın özellikle Sufi soylular ile temas yoluyla uzun bir süre boyunca alanda ilerledi. 1093 yılında, Nubian kraliyet kan bir Müslüman prens kral olarak Dunqulah bir tahta. Nubya ortaya çıkmaya en önemli iki Arap kabileleri Jaali ve Juhayna idi. Hem yerli İslam öncesi nüfusu fiziksel süreklilik gösterdi. Bugünün Kuzey Sudan kültür Nubian ve Arap unsurları birleştirir.
 
16. yüzyılda, bir kişi, Amara Dunqus adında bir liderin önderliğinde, Funj denilen güney Nubia çıktı ve alwa eski Hıristiyan krallığının kalıntıları supplanted, As-SALTANA az-Zarqa (Mavi Sultanlığı) da denilen kurulması Sennar Saltanatın. Mavi Sultanlığı sonunda Funj İmparatorluğu'nun kilit taşı oldu. Orta 16. yüzyıla gelindiğinde, Sinnar Al Jazirah kontrollü ve yağmur ormanları kuzey Üçüncü Katarakt ve güney vasal ve aşiret bölgelerinin biat emretti. Hükümet ölçüde arkaya argümanları ve kraliyet ailesi içindeki darbelerin bir dizi zayıfladı. 1820 yılında Mısır Muhammed Ali Sudan'ı işgal etmek için 4.000 asker gönderdi. Paşa'nın kuvvetleri son Funj padişah, Badi VII Sinnar'daki teslim olmasını kabul etti.
 
Modern Mısır Meslek (1821-1885)
 
1820 yılında, Mısır Muhammed Ali Paşa, Arnavut-Osmanlı hükümdarı işgal ve kuzey Sudan'ı ele geçirdi. Osmanlı Sultanı altında Mısır'ın teknik Velî rağmen, Muhammed Ali, neredeyse bağımsız bir Mısır Khedive olarak kendini tarz. Onun etki Sudan eklemek isteyen, o ülkeyi fethetmek, ve sonra Mısır içine dahil etmek, onun üçüncü oğlu İsmail (İsmail ile karıştırılmamalıdır Muhteşem sonra bahsedilecek) gönderdi. Bu politika günümüz Sudan kalan en fethedildi kimin saltanatı altında İbrahim'in oğlu İsmail I tarafından genişletilmiş ve yoğunlaştı. Mısırlı yetkililer, özellikle sulama ve pamuk üretimi ile ilgili, (özellikle kuzeyde) Sudan altyapıda önemli iyileştirmeler yapılmış.
 
1879 yılında, Büyük Güçler İsmail kaldırılmasını zorla ve onun yerine oğlu Tevfik ben kurulmuştur. Tevfik yolsuzluk ve kötü yönetim Hidiv yaşamını tehdit Orabi İsyanı, sonuçlandı. Tevfik'in ardından 1882 yılında Mısır'ı işgal İngiliz, yardım için başvurdu. Sudan Khedivial hükümetin elinde kalan ve onun yetkilileri kötü yönetim ve yolsuzluk meşhur oldu. 1870'li yıllarda, köle ticaretine karşı Avrupa girişimleri Mahdist güçlerin yükselişi tetikleyici, kuzey Sudan'da bir ekonomik krize neden oldu.
 
Sonunda, bir isyan Sudan'da yabancı varlığını sona erdirmek için aranan Muhammed Ahmed ibn Abd Allah, Mehdi (One Güdümlü) önderliğinde, Sudan'da patlak verdi. Onun isyanı Hartum kış ve 1885 yılında İngiliz valisi General Gordon (Hartum Gordon) ölümüyle sonuçlandı. Mısır ve İngiltere daha sonra kısa süreli bir teokrasi oluşturmak için Mehdi'yi bırakarak Sudan'dan güçlerini geri çekti.
 
Mahdist kural (1885-1899)
 
Mahdiyah (Mahdist rejim) İslami yasaları empoze etmedi. Yeni hükümdarın amacı her şeyden daha fazla siyasi oldu. Bu onun mevcut Müslüman ve onun sistem ve kural sadakat göstermek vermedi yerliler karşı gösterdiği husumet belliydi. O soy ağacı ve hukuk ve teoloji yanı sıra Sudan'ın kuzey ve doğuda cami imha kitap listeleri yanma yetkili. Mehdi'nin hareketi kabul veya irade reddedildi olabilir, bir tarikat olmadığını, ama katılma ya da imha edilmesi gereken adam meydan evrensel bir rejim olduğunu savunmuştur.
 
Başlangıçta, Mahdiyah bir askeri kampta gibi çalıştırmak, bir cihad devlet oldu. Mahkemeler hukukun gücü vardı gücü ve Mehdi'nin emirleri üzerine rejimin kavrama, zorunlu. Altı ay Hartum yıkılmasından sonra, Mehdi tifüs öldü, ve onun milletvekilleri, öncelikle batı Sudan Baqqara Arapların yardımıyla Abdallahi ibn Muhammed, arasında bir güç mücadelesi sonrasında, diğerlerinin muhalefeti yendi ve tartışmasız lideri olarak ortaya çıktı Mahdiyah ait. Gücünü sağlamlaştırdıktan sonra, Abdallahi ibn Muhammed, Halife unvanını Mehdi (halefi) farz bir yönetim uyguladı ve birkaç ilin her birinin üzerinde emirler gibi (genellikle Baqqara idi) Ansar atadı.
 
Bölgesel ilişkiler ülke genelinde iktidarını uzatmak için büyük ölçüde çünkü Halife'nin acımasız yöntemleri, Mahdiyah dönemi çok boyunca gergin kalmıştır. 1887 yılında, 60.000 adam Ensar ordu kadar Gondar'deki gibi delici, Etiyopya işgal etti. Mart 1889 yılında, Etiyopya kralı Yohannes IV, Metemma üzerine yürüdü; Yohannes şehit düştü sonra ancak, Etiyopya kuvvetleri çekildi. Abdürrahman bir Nujumi ar, Halife'nin genel, 1889 yılında Mısır'da bir işgal girişiminde, ancak İngiliz liderliğindeki Mısır askerleri Tushkah de Ansar yendi. Mısır işgalinin başarısızlık Ensar'ın en yenilmezlik büyüsünü kırdı. Belçikalılar Equatoria'nın fetih Mehdi'nin adamlarını engelledi ve 1893 yılında, İtalyanlar (Eritre) Akordat bir Ensar saldırı püskürtüldü ve Etiyopya çekilmeye Ansar zorladı.
 
Anglo-Egyptian Sudan (1899-1956)
 
1890'larda, İngiliz bir kez daha resmen Mısır Khedive adına, Sudan üzerinde yeniden kurmak onların kontrolü çalıştılar, ama gerçekte İngiliz emperyal bir bölge olarak ülke tedavi. Erken 1890, İngiliz, Fransız ve Belçikalı iddiaları Nil ırmak kolları birleştiğini. İngiltere, diğer emperyal güçlerin önceden Mısır'a ilhak topraklarını elde etmek için Sudan'ın istikrarsızlık yararlanmak korkuyordu. Bunların dışında siyasi mülahazaların dışında, İngiltere Aswan planlı bir sulama barajı korumak için Nil üzerinde kontrol kurmak istedi.
 
Lord Kitchener 1896-1898 askeri kampanyalar açtı. Kitchener kampanyaları Omdurman Savaşı'nda sonuçlandı. Omdurman'daki Mahdists yenilgisi ardından, bir anlaşma Sudan bir genel vali İngiliz onayı ile Mısır tarafından atanan tarafından yönetiliyordu altında, Anglo-Mısır hâkimiyetini tesis 1899 yılında ulaşılmıştır. Gerçekte, çok Mısırlı ve Sudanlı milliyetçilerinin tiksinti için, Sudan etkili bir İngiliz kolonisi olarak verildi. İngiliz, süreci tersine çevirmek için istekli Muhammed Ali Paşa komutasında başladı, Mısır önderliğinde Nil Vadisi birleştiren ve ayrıca iki ülkeyi birleştirme amaçlı tüm çabaları boşa çıkarmak için çalıştı. Dünya Savaşı sırasında, Sudan doğrudan Doğu Afrika Kampanyası askeri dahil oldu. 1925 yılında kurulan Sudan Savunma Kuvvetleri (SDF) 1940 sırasında İtalyan Doğu Afrika Sudan içine erken akınlarına (Kassala ve diğer sınır bölgelerinde İtalyan askerleri tarafından işgal) yanıt etkin bir rol oynadı. 1942 yılında, SDF aynı zamanda İngiliz ve Commonwealth güçleri tarafından İtalyan kolonisinin işgali bir rol oynadı. 1924 1956 yılında bağımsızlık kadar, iki İngiliz esasen ayrı topraklar, kuzey (Müslüman) ve güney (Hıristiyan) olarak Sudan'ı çalışan bir politikası vardı. Son İngiliz Genel Valisi Sir Robert Howe oldu.
 
Bağımsızlık ve iç savaşlar (1956-1989)
 
Sudan devam İngiliz işgal Mısır ve Sudan'ın tek bir bağımsız sendika tanımak Britanya'yı zorlamak için belirlenen Mısırlı milliyetçi liderleri ile Mısır'da giderek tiz milliyetçi tepki, hızlandırdı. Yerine geçen kardeşi Fuad Ben olduğu gibi 1914 yılında Osmanlı yönetiminin resmi ermesiyle birlikte, Hüseyin Kamel, Mısır ve Sudan Sultan ilan edildi. Tek bir Mısır-Sudan devletinin ısrarı Sultanlığı Mısır ve Sudan Krallığı retitled zaman kalıcı, ancak İngilizler bu çabaları boşa çıkarmak için devam etti. 1952 Mısır Devrimi nihayet Sudan bağımsızlığa doğru yürüyüşünün başlangıcını müjdeledi. 1953 yılında monarşi kaldırılmış olması, Mısır'ın yeni liderlerinin, annesi Sudanlı oldu Muhammed Naguib, ve daha sonra Cemal Abdül Nasır, Mısır resmen Sudan üzerindeki egemenliğini terk etmek için Sudan'da İngiliz egemenliğini sona erdirmek için tek yol olduğuna inanıyordu. İngilizler, diğer yandan da Sudan'daki Mısır varlığını karşı olabilir inanılan Mehdi halefi Seyyid Abdel Rahman için siyasi ve mali destek devam etti. Ancak onlar onun siyasi yetersizlik ve Kuzey ve Orta Sudan'da desteği azalan, kuzey ve güney birlikte kendi kaderini tayin ve bağımsızlık üzerinde bir serbest oylamada Sudanlı izin ama hiçbir seçeneği ile İngiltere ve Mısır'ı hem de gerçekleşmiştir. 1954 yılında Mısır ve İngiltere hükümetleri, Mısır ve İngiliz bayrakları indirdi ve yeni Sudanlı bayrak, yeşil, mavi ve beyaz çizgili oluşmuştur Halk Sarayı'nda düzenlenen özel bir törenle, 1 Ocak 1956 tarihinde Sudan bağımsızlığını garanti altına alan bir anlaşma imzaladı , onların yerine büyüdü. Daha sonra, Ismail Al-Azhari ilk Başbakanı seçildi ve ilk modern Sudan hükümeti neden oldu.
 
1955 yılında, bağımsızlık yıl önce, bir iç savaş, Kuzey ve Güney Sudan arasındaki başladı. Güneyliler bağımsızlığını tahmin, yeni ulus kuzey hakim olmaya korkuyordu. Tarihsel olarak, Sudan'ın kuzey Mısır ile yakın bağları vardı ve güney ağırlıklı Hıristiyanlık ve Animizm bir karışımı iken ağırlıklı olarak Arap ve Müslüman oldu. Bu bölümler daha fazla ayrı yönetimleri altında güney ve kuzey iktidar İngiliz politikasının tarafından vurgulanmıştır olmuştu. 1924, daha da güneye gitmek için kuzey 10. paralelin yaşayan insanlar için ve güneye daha kuzeye gitmek için 8 paralel insanlar için yasadışı oldu. Yasa görünüşte sıtmanın yayılmasını ve İngiliz askerleri perişan etmişti diğer tropikal hastalıkları önlemek için, yanı sıra Arapça ve ilerleyen güneyden İslami etkisini durdurma ise ağırlıklı olarak Animist halk arasında Hıristiyanlığı yaymak kolaylaştırmak için yürürlüğe girmiştir. Sonuç zaten ayrı kuzey ve güney arasında izolasyon artmış ve belki gelecek yıllarda çatışmanın tohumlarını atıldı.
 
Çıkan çatışma 1955-1972 sürdü. Güney ordu subayları isyan etti ve daha sonra Anya-Nya gerilla hareketini kurduğu zaman 1955 savaş başladı. Birkaç yıl sonra ilk Sudan askeri rejim Tümgeneral Abboud'dan altında güç aldı. General Cafer Nümeyri başarılı bir darbe açtı, askeri rejimlerin 1969 yılında da devam etmiştir. 1972 yılında, kuzey-güney çatışmasının bir bırakma Dünya Kiliseler Konseyi tarafından sponsor edildi görüşme sonrasında, Addis Ababa Anlaşması şartlarına mutabık oldu. Bu ulusal çatışma on yıl aradan yol açtı.
 
1983 yılında, iç savaş Addis Ababa Anlaşması aşmak Başkanı Cafer Nümeyri kararının ardından yeniden ateş edildi. Başkanı Cafer Nümeyri önemli güneye özerklik vardı Addis Ababa Sözleşmesi'ni ihlal güney Sudan'da devletler dahil olmak üzere bir federasyon Sudan oluşturmak için çalıştı. O, "Özellikle güvenlik düzenlemeleri, sınır ticareti, dil, kültür ve din alanlarında, Addis Ababa Anlaşması önemli bir inceleme" üstlenmek için bir komite atadı. Mansour Halid eski bir dışişleri bakanı Addis Ababa anlaşma kendimi ve Joseph Lagu olduğu "ifade revizyonlar sorduğumuzda." Nimeiri gerçekten Addis Ababa Anlaşması ilkelerine bağlı hiç bir zaman ", yazdı ve biz bunu bu şekilde istiyorum ... Ben yüzde 300 anayasa duyuyorum. Ben Cumhurbaşkanı "olarak insanlar tarafından zorunlu çünkü ben herhangi bir plebisit bilmiyorum. güney askerleri. Eylül 1983'te, durum şiddetlenir kuzey politik saldırıya karşı ayaklandı, ve Haziran 1983 saldırılar başlattı Başkanı Cafer Nümeyri en gayrimüslim güney de dahil olmak üzere Sudan, tüm yeni İslami yasaları dayatma tarafından 1977 revizyonları sonuçlandı zaman., 1995 yılında eski ABD Başkanı Jimmy Carter, insani yardım Southern girmek için izin savaş tarihinin en uzun ateşkesi müzakere ulaşılmaz şiddet nedeniyle olmuştu Sudan. neredeyse altı ay süren bu ateşkes, bu yana 1983 yılından bu yana "Gine Worm Ateşkes." adı olmuştur, iç savaş ve kıtlık bir arada Sudan'da yaklaşık 2 milyon insanın hayatını almış .
 
Savaş Nümeyri devrildi ve demokratik bir hükümet Al Sadig Al Mehdi'nin Ümmet Partisi parlamentoda çoğunluğu sahip seçildi sonra bile devam etti. SPLA John garang lideri hükümeti tanımak ve Sudan temsilcisi olarak onunla müzakere reddetti ama onların siyasi partilerin temsilcisi olarak hükümet yetkilileri ile görüşmeyi kabul etti.
 
Yakın tarih (1989-present)
 
30 Haziran 1989 tarihinde, Albay Ömer el-Beşir kansız bir askeri darbeyle Başbakan Sadık el-Mehdi istikrarsız koalisyon hükümetini devirmişti subayın bir grup açtı. [9] el-Beşir'in liderliğinde, yeni askeri hükümet siyasi askıya partiler ve ulusal düzeyde bir İslami hukuk kodu tanıttı. Daha sonra, Ulusal Kurtuluş için Devrimci Komuta Konseyi Başkanı (bir geçiş dönemi olarak nitelendirildi ne için yasama ve yürütme yetkilerini yeni kurulan vücut) oldu, ve devlet başkanı, başbakan, silahlı kuvvetlerin şefi mesajları üstlendi ve savunma bakanı. Ulusal Kurtuluş için Devrimci Komuta Konseyi Başkanı El-Beşir'in tanıtımına sonraki, o el-Beşir ile birlikte şeriat hukuku kurumsallaşmaya başladı Hasan el-Turabi, Ulusal İslami Cephe'nin (NIF) lideri, kendini müttefik Sudan'ın kuzey kısmı.
 
Sudan Ordu komşu Kenya ve Uganda ile güney sınırları ulaşan, güneyde başarıyla ilerledi. Kampanya 1989 yılında başlamış ve 1994 yılında sona erdi. Kavga sırasında durum Hıristiyan ve animist azınlık arasında ölümlere sebep aşiret güneyde kötüleşti. Isyancı lider Riek mashar sonradan Sudan hükümeti ile bir barış anlaşması imzaladı ve Sudan Başkan Yardımcısı oldu. Onun askerleri 1990'larda hükümet saldırı sırasında SPLA karşı mücadelede yer aldı. Sudan ordusu Riek mashar yardımıyla güney bütünün kontrolünü aldıktan sonra, durum düzeldi. Zamanla, ancak, SPLA İslam ve Hıristiyan güneyde Arapça dili empoze Arap İslam hükümet tarafından bir kampanya olarak savaşı canlandıracak kuzey Sudan hükümetinin dini propaganda ile Batı'da destek aradı.
 
Savaş hem köy ve aşiret isyancılar üzerinde yıkıcı etkisi bombacıları olarak kullanılan Rus yapımı savaş helikopteri ve askeri kargo uçaklarının kullanımı da dahil olmak üzere, 20 yıldan fazla sürdü. "Sudan'ın bağımsız geçmişi kronik, yalın, ırk, din, ve bölgesel gerekçesiyle ülkeyi ikiye böldü derece acımasız savaş hakim olmuştur, (32.000.000 toplam tahmini nüfusun) yaklaşık dört milyon insan yerinden ve öldüren bir yaklaşık iki milyon insan. " Bu Sudan'ın ekonomisi hasarlı ve açlık ve yetersiz beslenme sonucu, gıda kıtlığına yol açtı. Bu süre içinde yatırım eksikliği, özellikle güneyde, bir kuşak, temel sağlık hizmetleri, eğitim ve iş erişim kayıp anlamına geliyordu.
 
O Ulusal Kurtuluş ve diğer tüm rakip siyasi partiler için Devrimci Komuta Konseyi dağıtıldı sonra, ülkenin Cumhurbaşkanı kendini tayin bütün 16 Ekim 1993 günü, el-Beşir'in yetkileri artırılmıştır. Yürütme ve yasama meclisinin yetkileri sonra tamamen el-Beşir verildi. O seçilmek için aday yasayla tek aday nerede 1996 yılı ulusal seçimde, el-Beşir İslami totaliter tek parti haline Sudan dönüştürülmüş ve yalnızca tarafından elde edilen yeni bir parlamento ve hükümet ile Ulusal Kongre Partisi (NCP) oluşturuldu NCP üyeleri. 1990'lı yıllarda, Hasan el-Turabi, daha sonra Ulusal Meclis Başkanı İslami köktendinci gruplar, hem de onları bile bizzat ülkeye Usame bin Ladin'i davet, Sudan dışında çalışmasına izin ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri daha sonra terör bir devlet sponsor olarak Sudan'ı listelenir ve ABD firmalarının Sudan'da iş yapmaktan men edildi. Ayrıca üzerinde, partisinin "'enternasyonalist' ve ideolojik kanat" al-Turabi'nin etkisi ve "zayıflarken Sudan'ın felaket uluslararası tecrit ve ekonomik zararın kurtarmak için çalışırken odaklanmak 'ulusalcı' ya da daha pragmatik liderler lehine kaynaklandığını ideolojik maceracılık. " Aynı zamanda Sudan Mısır İslami Cihad üyeleri kovma ve ayrılmak bin Ladin'i teşvik ederek Amerika Birleşik Devletleri ve diğer uluslararası eleştirmenler yatıştırmak için çalıştı. Önce 2000 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, el-Turabi parlamentoyu dağıtıp olağanüstü hal ilan Beşir'i isteyen, Başkan'ın yetkilerini azaltmak için bir yasa tasarısı sundu. El-Turabi Başkan'ın yeniden seçim kampanyasının boykot çağrısında bulundu ve Sudan Halkın Kurtuluş Ordusu ile bir anlaşma imzaladıktan sonra, Ömer el-Beşir onlar böylelikle aynı yıl Hasan el-Turabi hapsederek ona ve hükümeti devirmek için komplo olduğundan şüphelenilen.
 
Güney isyancılar ve hükümet arasında barış görüşmeleri 2003 ve 2004 başlarında önemli ilerleme kaydetmiştir. Barış bağımsızlık konusunda referanduma tarafından takip edilecek, altı yıl boyunca Güney Sudan özerklik verilmesi Nairobi Kapsamlı Barış Anlaşması 9 Ocak 2005, her iki tarafın resmi imzalanması ile konsolide edilmiştir. Bu eş-başkan yardımcısı pozisyon yarattı ve kuzey ve güney eşit petrol yataklarını bölmek için izin, aynı zamanda hem kuzey ait ve yerine Güney ordularını bıraktı. John Garang, eş-başkan yardımcısı atadı Güney'in barış anlaşması ayaklanmalar sonucunda üç hafta Bu yemin edildikten sonra 1 Ağustos 2005, tarihinde bir helikopter kazasında öldü, ancak barış sonunda devam edebildi. Sudan'daki Birleşmiş Milletler Misyonu (UNMIS) 24 Mart 2005 BM Güvenlik Konseyi Kararı 1590 altında kurulmuştur. Onun görev Kapsamlı Barış Anlaşması'nın uygulanmasını desteklemek ve insani yardım ile ilgili fonksiyonlar ve koruma, insan haklarının teşviki yapmaktır. Ekim 2007'de, eski güney isyancı Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) iç savaşı sona erdiren bir dönüm noktası 2005 barış anlaşmasının uygulanmasında yavaş protesto hükümetten çekildi. Nedeniyle, kısa süre içinde önemli bir kültürel, sosyal, politik, etnik ve ekonomik değişimlere, çatışmalar Güney Sudan'da bir tırmanan çatışma yanında Sudan batı ve doğu illerinde gelişti edildi. Yana 2005 Kapsamlı Barış Anlaşması (CPA), formun tür Sudan Halk Kurtuluş Ordusu (SPLA), Sudan Kurtuluş Ordusu (SLA) ve Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM) olarak Cancevidler milis ve isyancı gruplar arasında birkaç şiddetli mücadeleler Darfur, Kızıldeniz ve Equatoria bölgelerinde gerilla savaşı ölüm gişelerinden sonuçlandı ki, meydana gelmiş 2,5 milyon insanın yerinden ve Sudan ve Çad arasındaki diplomatik ilişkilerin kriz seviyede olması ediliyor, 200,000 ve 400,000.
 
Darfur çatışma
 
Uzun kuzey-güney iç savaş çözüme ulaşma oldu gibi, bazı çatışmalar pastoral kabileler arasında 1970'lerin başında Darfur batı bölgesinde meydana geldi. Orada isyancıların hedeflerine ilişkin belirsizlik ve onlar sadece Sudan ya da düpedüz ayrılık içinde Darfur için geliştirilmiş bir pozisyon aramak mı rağmen isyancılar, ekonomik Darfur bölgesini ihmal merkezi hükümeti suçladı. Suçlama en Darfur arasındaki uzun süredir devam eden kaotik anlaşmazlıkları durdurmak Al Saddiq Al Mahdi yönetimi tarafından atanan silahlı erkekler Milisler olarak bilinen Arap milisler, düşmüş olmasına rağmen hükümet ve isyancılar hem de bu savaşta zulümlerle suçlanan olmuştur kabileler. Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından beyanlarına göre, bu milislerin soykırım ilgi çekici olmuştur, mücadele insanların yüzbinlerce, Çad komşu sığınan çoğu yerinden etti. Hükümet erken 1994 ile Çad sınırında bir kasaba yakalama sonra isyancılar karşısında zaferini ilan etti. Ancak, mücadele 2003 yılında yeniden başladı.
 
5 Mayıs 2006'da, Sudan hükümeti ve Darfur'daki en büyük isyancı grup, SLM (Sudan Kurtuluş Hareketi), üç yıl süren çatışmayı sona erdirmek Darfur Barış Anlaşması imzalandı. Anlaşma Milisler ve isyancı güçlerin dağılma silahsızlanma belirtilen ve isyancılar yer alabilir hangi bir zamansal hükümeti kurulması hedefleniyor. Afrika Birliği tarafından varılan anlaşma, ancak, isyancı grupların tüm tarafından imzalanmadı. Minni Arko Minnawi liderliğindeki sadece bir isyancı grup, SLA, DPA imzaladı.
 
Anlaşması imzalandı yana, ancak, bölgede yaygın şiddet raporlar olmuştur. Yeni bir isyancı grup Mayıs barış anlaşması imzalamayı reddetti dört ana isyancı gruplar oluşur Ulusal Redemption Cephe denilen ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda, Sudan hükümeti ve hükümet-destekli Müslüman milisler hem daha fazla ölüm ve daha değiştirmeler sonucu, isyancı gruplara karşı büyük saldırılar başlattı. Isyancı gruplar arasında çatışmalar da şiddete katkıda bulunmuştur. Çad sınırında yeni söndürme ölü askerler ve isyancı güçlerin yüzlerce bıraktı ve bir milyon mültecinin yaklaşık dörtte yardımı kesti. Buna ek olarak, köyler bombalandı ve daha fazla sivil öldürüldü. UNICEF son zamanlarda yaklaşık 80 bebeklerin yetersiz beslenme sonucu Darfur'da her gün öldüğünü bildirdi. Darfur bölgesinde açlık hala dünyanın birçok gelişmiş ülkeyi ilgilendiren edilir.
 
Darfur halkı Müslüman inanç ağırlıklı Siyah Afrikalılar. Janjawid milis Araplaştırılmış Siyah Afrika (Siyah Araplar) oluşur ise; Darfur'da Arap grupların çoğunluğu çatışma meselesine dahil kalır. Darfurlular-Arap ve Arap olmayan hem-derinden onlara hiçbir şey ama sorun getirdi Hartum'da bir hükümete güvensizlik.
 
Uluslararası Ceza Mahkemesi, bölgedeki suçlarla ilgili olarak, İnsani İlişkiler Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Harun ve Ali Kosheib olarak bilinen sözde Müslüman Janjawid milis lideri Ali Muhammed Ali, suçladı. Ahmed Haroun Bargou kabilesinin, Darfur Arap olmayan kabileler birine ait, ve belirli Arap olmayan etnik grupların saldırıları kışkırtması iddia ediliyor. Ali Kosheib eski bir asker ve halk savunma güçlerinin bir lider olduğunu ve batı Darfur'daki köylere saldırılardan sorumlu önemli liderlerinden biri olduğu iddia ediliyor.
 
Darfur, Luis Moreno Ocampo ile ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin başsavcısı, 14 Temmuz 2008 tarihinde ilan, savaş suçları ve insanlığa karşı suçları sponsor suçladığı Cumhurbaşkanı Beşir aleyhine on cezai,. UCM'nin savcıları el-Beşir, Darfur'da üç kabile grupları nedeniyle etnik "önemli bir kısmında yok etmek için bir plan masterminded ve uygulanması" olduğunu iddia etmiştir. [- Tartışmak şüpheli] Darfur, Luis Moreno Ocampo için UCM'nin savcısı, Beşir için tutuklama emri ICC hakimlerin bir panel sormak ay içinde bekleniyor.
 
Arap Ligi, Afrika Birliği ve hatta Fransa ICC soruşturmayı askıya Sudan'ın çabalarını destekliyoruz. Onlar soruşturma barış sürecini tehlikeye sokar, ICC araştırmalar bir yıl süreyle askıya alınabilir bildiren Roma Statüsü, Madde 16 düşünmeye hazırız.
 
Çad-Sudan çatışma
 
Çad hükümeti "ortak düşman"-Birleşik Cephe Demokratik Değişim için, bir koalisyona karşı kendilerini seferber Sudan ile savaş hali ilan etti ve Çad vatandaşları için çağrıldığında Çad-Sudan çatışma resmen, 23 Aralık 2005 tarihinde başlayan mülteci kamplarını ve doğu Çad bazı kabileleri baskınlar oylandı Çadiyen Başkanı Idriss Deby (ve kim Çad'dan Sudan hükümeti tarafından desteklenmektedir inanıyorum), ve Sudanlı Janjawid devirmeye adanmış isyancı grupların. Deby çalışmakla Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmed el-Beşir'i suçluyor ", ülkemizi istikrarsızlığa sefalet içine bizim insanları tahrik, kargaşa yaratmak ve Darfur'a gelen Çad savaşı ihracat."
 
Savaş deklarasyonu sormadan sorun yüz isyancıların (en çok haber kaynakları bildirildiği gibi) veya üç yüz isyancıların ya ölümüne yol açan Sudan sınırına yakın Adre ve Çadiyen kasabasında bir saldırı oldu. Sudan hükümeti üç gün içinde bölgede ikinci oldu saldırı için suçladı, ama Sudan dışişleri bakanlığı sözcüsü Cemal Muhammed İbrahim herhangi Sudanlı ilgisi, "Biz Chad ile herhangi tırmanması için değil reddedildi. Biz teknik Çadiyen iç karıştığını inkar işler. " Adre Savaşı Çad ile savaş ilanı ve Çad hükümet reddediyor Sudanlı hava sahasını içine Çadiyen hava kuvvetlerinin iddia edilen dağıtım yol açtı.
 
Sudan ve Çad liderleri ülkelerinin 1,000 kilometre (600 mil) sınır boyunca Darfur çatışma mücadele durdurmak için 3 Mayıs 2007 tarihinde Suudi Arabistan'da bir anlaşma imzaladı.
 
Doğu Cephesi
 
Doğu Cephesi Eritre, Kızıldeniz ve Kassala özellikle devletler ile sınır boyunca doğu Sudan'da faaliyet gösteren isyancı gruplardan oluşan bir koalisyon olduğunu. Doğu Cephesi Başkanı Musa Ahmed Mohamed olduğunu. Sudan Halk Kurtuluş Ordusu (SPLA) Doğu Cephesi birincil üye iken, SPLA İkinci Sudan Sivil Savaşı sona Ocak 2005 anlaşması ile terk etmek zorunda kaldı. Onların yerine sırasıyla küçük Rashaida Ücretsiz Aslanlar, Beja ve Rashaida insanların iki aşiret temelli gruplar ile büyük Beja Kongresi birleşmesinden sonra 2004 yılının Şubat ayında alınmıştır. Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM), batıda Darfur isyancı grup, daha sonra katıldı.
 
Serbest Lions ve Beja Kongresi hem petrol kar dağıtımında hükümet eşitsizlik onların isyan nedeni olduğunu belirtti. Bunlar Güney Sudan'da çatışma biten anlaşma üzerinde denge bozucu bir etkisi olarak görülmüştür ulusal hükümetin, bileşiminde daha fazla söz sahibi olmak istedi.
 
Doğu Cephesi dış pazarlara güney-orta bölgelerinin petrol alanlarından Port Sudan üzerinden geçecek ham petrol akışını engellemekle tehdit etmişti. Port Sudan yakınlarında ikinci bir petrol rafinerisi inşa etmek için bir hükümet planı da tehdit edildi. Hükümet isyanı bastırmak ve daha yaygın olarak bildirilen Darfur bölgesinde gibi hayati altyapısını korumak için doğuda üç kat daha fazla asker olduğu bildirildi.
 
2006 yılı ortalarında Eritre hükümeti dramatik çatışma konumlarını değiştirdi. Doğu Cephesi ana destekçisi olmaktan bunlar isyancılar ile olası bir anlaşma için müzakere masa etrafında Sudan hükümeti getirerek kendi yararına olacağına karar verdi.
 
Onlar girişimlerinde başarılı oldular ve 19 Haziran 2006 tarihinde, iki tarafın ilkeler bildirisinin ilgili bir anlaşma imzalandı. Bu Asmara 14 Ekim 2006 tarihinde bir barış anlaşmasının imzalanmasıyla sonuçlandı Sudan hükümeti ve Doğu Cephesi arasında kapsamlı bir barış anlaşması için Eritre-aracılı görüşmelerin dört ay başlangıç ​​oldu. Anlaşma güvenlik sorunları, federal ve bölgesel düzeyde güç paylaşımı ve üç Doğu devletleri Kassala, Kızıldeniz ve Al Kadarif açısından zenginlik paylaşımını kapsamaktadır.
 
Temmuz 2007'de, ülkenin birçok alanda Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü David Gressly ve Oluseyi Bajulaiye hareket önderliğinde, Birleşmiş Milletler ve ortakları tarafından acil insani tepkisini isteyen, sel tarafından tahrip edildi. 400,000 'den fazla insan, doğrudan salgın riski 3,5 milyon üzerinde olan, etkilendi. Birleşmiş Milletler kendi toplanmış fonlarından yanıt ABD 13.500.000 $ tahsis, ama açığını kapatmak için uluslararası topluma bir itiraz başlatacak. Insani krizinin kötüleşmesi tehlikesi altında. Darfur saldırılarından sonra, BM Dünya Gıda Programı Darfur bazı bölgelerinde gıda yardımı durdurabilir duyurdu. Savaş vurduğu bölgelerde gıda yardımı dağıtımını engelleyen ve aylık rasyonlarında bir kesim zorlar olarak kamyon konvoylarının karşı eşkıyalık, en büyük sorunlardan biridir. 2009 yılında, Başkan Barack Obama, Sudan'a yaptığı elçisi olarak Scott Gration atadı.
 
Özerklik, ayrılık ve çatışmalar
 
=> Abyei Güney Sudan'ı veya katılmak isteyip üzerine 2011 yılında bir referandum tutmaktır.
 
=> Güney Sudan devletlerin ve ulusal hükümet arasında orta bir özerk bölgedir. Güney Sudan, 2011 yılında bağımsızlık konusunda referandum olması planlanıyor. Barış anlaşması yeni bir para birimi kabul edildiği gibi, Sudan Pound 10 Ocak 2007 tarihinde ülke genelinde başlatılan ve Sudan Dinarı yerini alacak. Ama bu anlaşmanın zayıf iletişim nedeniyle anlaşmazlık altında geldi. Güney Sudan hükümeti, yeni bir para birimi başlatmak için çalıştı, ancak merkezi Sudan hükümeti bu tür bir hareketin barış anlaşmasının ihlali teşkil ettiğini beyan sonra durdu.
 
=> Darfur, üç batılı devletlerin bölge, Sudan hükümeti ve bölge halkları isyan bir grup arasında şiddetli bir çatışma rahatsızlanır. (Darfur çatışması, Geçici Darfur Bölgesel Makamı bakınız).
 
=> Doğu Cephesi önderliğinde doğuda bir ayaklanma oldu. 14 Ekim 2006 tarihinde, Sudan hükümeti ve Doğu Cephesi hem ayaklanmayı biten bir güç paylaşımı anlaşması imzaladı.
 
Devlet ve siyaset
 
Ömer el-Beşir, SudanOfficially şimdiki Cumhurbaşkanı, Sudan siyaset Sudan Devlet Başkanı Sudanlı Devlet Başkanı, Hükümet Başkanı ve Komutanı Yönetmeni federal bir başkanlık temsilcisi demokratik cumhuriyet, çerçevesinde gerçekleşir çok partili sisteme Silahlı Kuvvetler. Yasama gücü iki hükümet ve iki odalarında aittir, Millet Meclisi (düşük) ve iki meclisli Ulusal Yasama Devletleri Konseyi (üst). Yargının bağımsız ve Anayasa Mahkemesi tarafından elde edilir.
 
 
Ancak, ölümcül bir iç savaş ve Darfur'da artık düşük ölçekli savaş sonrasında, Sudan yaygın olarak tüm etkin bir siyasi güç Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve iktidardaki Ulusal Kongre Partisi (NCP) ile elde edilir otoriter bir devlet olarak kabul edilmektedir. Sudan Cumhuriyeti'nin siyasal sistem Sudan ordusunda sonra bir albay Ömer El-Beşir, subay bir grup açtı ve Başbakan Sadık el-Mehdi hükümetini devirip 30 Haziran 1989 tarihinde bir askeri darbe, aşağıdaki yeniden yapılandırılmıştır. El-Beşir'in liderliğinde, yeni askeri hükümet, siyasi partiler askıya ve ulusal düzeyde bir İslami hukuk kodu tanıttı.
 
Daha sonra, Ulusal Kurtuluş için Devrimci Komuta Konseyi Başkanı (bir geçiş dönemi olarak nitelendirildi ne için yasama ve yürütme yetkilerini yeni kurulan vücut) oldu, ve devlet başkanı, başbakan, silahlı kuvvetlerin şefi mesajları üstlendi ve savunma bakanı. Ayrıca üzerinde, Hasan el-Turabi ile birlikte ülkenin kuzey kesiminde Şeriat kanunu kurumsallaşması sonra, el-Beşir ordunun üst saflarında tasfiye hareketleri ve infazlar yayınlanan, dernekler, siyasi partiler ve bağımsız gazetelerin yasaklanması ve hapis siyasi figürleri ve gazetecileri lider.
 
El-Beşir Devrimci Komuta Konseyi kaldırılmış ve NIF üyeleri tarafından yalnızca elde edilen yeni bir parlamento ve hükümet ile Ulusal İslami Cephe (NIF) yarattığı gibi, 1993 yılında, Sudan İslami otoriter tek parti devletine dönüşmüştür. Aynı zamanda, bölgesel yönetimin yapısı böylelikle Sudan federal bir cumhuriyet yapma, yirmi altı devletler, bir vali tarafından yönetilen her oluşturulması ile değiştirildi. Sonuç olarak, Sudan Halk Kurtuluş Ordusu (SPLA) ile iç savaş, yalnızca sonraki yıllarda yükselmek istiyorum.
 
Ömer el-Beşir ve SPLA, Ulusal Birlik Hükümeti bir hükümeti arasında 2005 Kapsamlı Barış Anlaşması (CPA) imzalanmasını takiben güneye temsil eden bir ko-Başkan pozisyon oldu bu sayede Geçici Anayasa uyarınca Sudan'da kuruldu Kuzey Sudan Başkan Yardımcısı ek olarak oluşturduğunuz. Bu kuzey ve güney eşit petrol yataklarını bölmek için izin, aynı zamanda hem kuzey ait ve yerine Güney ordularını bıraktı. Darfur Barış Anlaşması'nın ardından, üst düzey Cumhurbaşkanlığı danışmanının ofisi Minni Minnawi, Sudan Kurtuluş Ordusu (SLA) bir Zaghava tahsis, ve bu nedenle yüksek dördüncü anayasal sonrası oldu.
 
İcra mesajlar Ulusal Kongre Partisi (NCP), Sudan Halk Kurtuluş Ordusu, Doğu Cephesi ve Ümmet Partisi ve Demokratik Birlik Partisi (DUP) fraksiyonları arasında bölünür. Isyancı grup Sudan Halk Kurtuluş Ordusu (SPLA) ile bu barış anlaşması 2011 yılında bağımsızlık konusunda referanduma tarafından takip edilecek, altı yıl boyunca Güney Sudan özerklik verilmiştir.
 
Yeni 2005 anayasasına göre, iki meclisli Ulusal Yasama resmi Sudan parlamentosu olduğunu ve iki oda arasında bölünür; Millet Meclisi, 450 kişilik bir alt meclisi, ve devletlerin Konsey, 50 kişilik bir üst ev. Böylece parlamento dolaylı altı yıllık dönemler için eyalet yasama organı tarafından seçilir tamamen 500 atanan üyelerden oluşur.
 
Onun uluslararası tutuklama emrine rağmen, Ömer el-Beşir 2010 Sudanlı başkanlık seçimlerinde, birden fazla siyasi partiler 24 yıldır katılan ilk demokratik seçimde aday oldu. Oylamaya birikmesi Sudanlı demokrasi yanlısı aktivistler hükümetin sindirme karşılaştığı ve Uluslararası Kriz Grubu, iktidar partisinin seçim bölgeleri dolap çevirerek olduğunu bildirdi söylüyorlar. Birkaç gün oylamadan önce SPLM gelen ana muhalefet adayı Yasir Arman, yarıştan çekildi. Seçimleri izlemek yardım ABD merkezli Carter Center, gibi oy listeleme işlemini tarif "son derece kaotik şeffaf olmayan ve seçim manipülasyona karşı savunmasız." El-Beşir oyların% 68 ile seçimin galibi ilan edildi. petrol gelir paylaşımı ve henüz çözülmüş değil sınır çizimi olarak referandum sonrası sorunları ile Ocak ayında Güney Sudan referanduma run-up şiddete dönüşün uluslararası toplum arasında ciddi kaygılar var.
 
Dış ilişkiler
 
Sudan komşularının çok ve uluslararası toplumun çok da agresif İslami duruş olarak görülüyor ne nedeniyle sorunlu bir ilişki olmuştur. 1990'ların çok için, Uganda, Kenya ve Etiyopya bir ad-hoc ittifak Milli İslam Cephesi hükümetinin etkisini kontrol etmek için ABD'nin desteği ile "Front Line Devletleri" denilen kurdu.
 
1990'ların ortalarından itibaren yavaş yavaş Sudan 1998 ABD elçilik bombalama ve daha önce isyancı elinde petrol alanlarının yeni bir gelişme aşağıdaki artan ABD baskısı sonucu olarak pozisyonlarını orta başladı. Sudan da Hala'ib Üçgeni üzerinde Mısır ile bir toprak anlaşmazlığı var. 2003 yılından bu yana, Sudan'ın dış ilişkiler İkinci Sudan Sivil Savaşı biten ve Darfur milisler hükümet desteğinin kınanması için destek üzerinde yoğunlaşmış.
 
Amerika Birleşik Devletleri 1993 yılından bu yana terör bir devlet sponsor olarak Sudan'ı sıraladı. ABD firmalarının 1997 yılından beri Sudan'da iş yapmaktan men edilmiştir. 1998 yılında, Hartum'da El-Şifa ilaç fabrikası kimyasal silah ve el Kaide ile bağlantıları olan sözde üretiminin bir ABD cruise füze saldırısı tarafından tahrip edildi. Sudan Çin ile yoğun ekonomik ilişkileri vardır. Çin, Sudan'dan petrol ihtiyacının% 10 alır, ve eski Sudan hükümeti bakanına göre, Çin silah Sudan'ın en büyük tedarikçisi konumundadır.
 
23 Aralık 2005 tarihinde, Çad, batıda Sudan'ın komşusu Sudan'a savaş ilan etti ve olmanın ülkeyi suçladı "milletin ortak düşmanı [Chad]." Bu ölü yaklaşık 100 kişiyi terk Adre üzerinde 18 Aralık saldırıdan sonra oldu. 23 Aralık Çadiyen hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Çad günlük akınlar yapıyor sığır çalmak, insanları öldürme ve Çad sınırındaki köy yakma Sudanlı milisleri suçladı. Ifadesi Sudan karşı yurtsever cephe oluşturmak için Çad'dan aramak için gitti.
 
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), iki ülke arasında artan gerginliği yatıştırmak için kendini kısıtlamadıkları Sudan ve Çad çağırdı. 11 Mayıs 2008'de Sudan o Sudan başkenti Hartum saldırmak için Darfur'daki isyancılar yardımcı olduğunu iddia ederek, Çad ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu. 27 Aralık 2005 tarihinde, Sudan Batı Sahra Fas egemenliğini tanımak için birkaç devletten biri oldu.
 
20 Haziran 2006 tarihinde Devlet Başkanı Ömer el-Beşir Sudan'a içine herhangi bir BM barış gücüne izin vermeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı el-Beşir gibi böyle bir misyonu kınadı "sömürgeci güçleri." 17 Kasım 2006 tarihinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, "Sudan ortak bir Afrika Birliği ve Darfur'daki krizi çözmek için bir çaba, BM barış gücünün kurulmasına izin ilke olarak kabul etmiştir" duyurdu - ancak ayarı kısa durmuştu asker sayısı çıkıyor. Annan bu kuvvet 17.000 sayı vurgulandı.
 
Bu iddiaya rağmen, hiçbir ek asker geç Aralık 2006 itibariyle dağıtılan olmuştur. 31 Temmuz 2007 tarihinde BM Güvenlik Konseyi, BM güçlerinin konuşlandırılmasını yetki, Çözünürlük 1769 geçti. Şiddet bölgede devam ediyor ve 15 Aralık 2006 tarihinde, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcıları onlar Sudan hükümet üyelerine karşı insan hakları ihlalleri ile devam olacağını belirtti. Bir Sudanlı koyucu Hartum savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla suçlanan yetkilileri için yargı dokunulmazlığı karşılığında Darfur devriye BM barış gücüne izin verebilir söyleyerek olarak kote edildi.
 
Silâhlı kuvvetler
 
Sudan Halk Silahlı Kuvvetleri Sudan Cumhuriyeti'nin düzenli güçler ve beş dala ayrılır; Sudan Ordusu, (Deniz Piyadeleri dahil) Sudan Deniz, Sudan Hava Kuvvetleri, Border Patrol ve Halk Savunma Gücü, yaklaşık 200.000 asker toplam . Sudan askeri, ağır ve gelişmiş kolları yerel üretimin artırılması sayesinde çok iyi donanımlı bir savaş gücü haline gelmiştir. Bu kuvvetler Millet Meclisi komutası altında ve stratejik ilkeleri savunan Sudan'ın dış sınırlar ve iç güvenliği korumak.
 
Ancak, 2004 yılında Darfur krizinden bu yana, (silahlı direniş ve bu Sudan Halk Kurtuluş Ordusu (SPLA), Sudan Kurtuluş Ordusu (SLA) ve Adalet ve Eşitlik Hareketi gibi paramiliter isyancı grupların isyan gelen merkezi hükümeti güvenli tutmak JEM) önemli öncelikleri olmuştur.
 
Hukuk sistemi
 
Sudan'da hukuk sistemi İngiliz ortak hukuku ve İslami şeriat dayanmaktadır. İslam hukuku artık geçersiz Devrim Komuta Konseyi tarafından 20 Ocak 1991 olarak kuzey tüm uygulanmıştır, bu ne olursa olsun dinin kuzey eyaletlerinde tüm sakinleri için geçerlidir. 2005 Naivasha Anlaşması, Kuzey ve Güney Sudan arasındaki iç savaş sona ermiş, Hartum'da Müslüman olmayanlar için bazı korumaları kurulmuştur. Adalet yargı Uluslararası Mahkemesi rezervasyonları ile olsa da, kabul edilir. Naivasha Anlaşmanın şartlarına göre, İslam hukuku güneyde geçerli değildir, orada hukuk sistemi hala geliştiriyor.
 
Kuzey hükümetin yargı şube dokuz yargıç Anayasa Mahkemesi, Milli Yargıtay ve İstinaf Mahkemeleri Ulusal ve diğer ulusal mahkemelerin oluşmaktadır Ulusal Yargı Hizmeti Komisyonu yargı için genel yönetimi sağlar.
 
Devletler, ilçe ve ilçeler
 
Southern on devletler; Sudan da 87 ilçede bölünmüştür yirmi beş eyalette (. Wilayat, Vilâyeti şarkı) ayrılmıştır
 
Sudan 84 ilçe bölünmüştür. Devletler şunlardır:
 
=> Al Jazirah
 
=> Al Kadarif
 
=> Mavi Nil
 
=> Central Equatoria
 
=> Doğu Equatoria
 
=> Jonglei
 
=> Kassala
 
=> Hartum
 
=> Lakes
 
=> Kuzey Bahr al Ghazal
 
=> Kuzey Darfur
 
=> Kuzey Kurdufan
 
=> Northern (AS-Šamālīyya)
 
=> Red Sea (el-Bahr al-Ahmar)
 
=> Nil Nehri
 
=> Sennar
 
=> Güney Darfur
 
=> Güney Kurdufan
 
=> Unity
 
=> Üst Nile
 
=> Varab
 
=> Batı Bahr al Ghazal
 
=> Batı Darfur
 
=> Batı Equatoria
 
=> Batı Kurdufan
 
=> Beyaz Nil
 
Coğrafya
 
Sudan bir 853 km Kızıldeniz kıyısında (530 mil) kıyı şeridi ile, Kuzey Afrika'da yer almaktadır. 2.505.810 km2 (967.499 sq mi) bir alana sahip, bu kıtanın ve dünyanın en büyük onuncu en büyük ülkedir. Arazi genellikle birkaç dağ ile kırık düz ovalar ise; batıda Jebel Marra yüksek aralığı, güneyde yüksek dağ Uganda sınırına yakın, Dağı Kinyeti Imatong (3.187 m/10, 456 ft); içinde doğusunda Kızıldeniz Hills vardır.
 
Mavi ve Beyaz Niles Akdeniz'e Mısır üzerinden kuzeye akan Nil Nehri, oluşturmak Hartum buluşuyor. Sudan ile Mavi Nil ders uzun yaklaşık 800 km (497 mil) ve Sennar Hartum arasındaki nehirler Dinder ve Rahad katılır. Sudan içindeki Beyaz Nil önemli kolu vardır.
 
Yağış miktarı güneye doğru artar. Kuzeyde çok kuru Nubian Çölü vardır; güneyde bataklıklar ve yağmur ormanları vardır. Sudan'ın yağışlı sezon güneyde (Haziran-Kasım) kuzeyde (Temmuz-Eylül) yaklaşık üç ay süren ve altı aya kadar. Kuru bölgeler tamamen güneşi engelleyebilirsiniz haboob olarak bilinen kum fırtınalarına, boğulmuş bulunmaktadır. Kuzey ve batı yarı çöl alanlarında, insan temel tarım için yetersiz yağış güveniyor ve birçok koyun ve deve sürüleri ile birlikte seyahat, göçebe. Nil Nehri Nearer, nakit büyüyen bitkileri iyi sulanan çiftlik bulunmaktadır.
 
Sudan Tanıtım Filmi İZLE - VİDEO Haberi Oku, Sudan Tanıtım Filmi İZLE - VİDEO Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Sudan Uçak Bileti Al »Sudan Uçak Seferleri » Sudan Uçak Bilet Fiyatı »Sudan Thy Uçak Seferleri »Sudan Ziyareti »Sudan Gezisi
Etiketler » Sudan Uçak Bileti Al   » Sudan Uçak Seferleri   » Sudan Uçak Bilet Fiyatı   » Sudan Thy Uçak Seferleri   » Sudan Ziyareti   » Sudan Gezisi  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+