Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • has-turizm-otobus-bileti-onlineallnette
  • varan-turizm-otobus-bileti-sitemizde
  • ulusoy-turizm-otobus-biletleri-sitemizde
  • metro-turizm-online-otobus-bileti-al
  • otobus-ucak-biletiniz-artik-hem-android-hem-de-iphone-ipadde
  • otobus-ucak-biletleriniz-iphone-ve-ipadde-ucretsiz-indir
  • otobus--ucak-bileti-android-ile-cebinizde
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Adıyaman Şehir Rehberi, Adıyaman Uçak Seferleri - Online Ucuz Otobüs Bileti Al - OnlineALL.Net

Adıyaman Şehir Rehberi, Adıyaman Uçak Seferleri

Online Uçak Bileti

Adıyaman

 
Alan: 7 614 km²
Nüfus: 810.260
Para Birimi: Türk Lirası
Telefon Kodu: +90 416
Zaman Dilimi: GMT +4,5
Konuşulan Dil: TÜRKÇE
Web Sitesi: http://www.adiyaman.bel.tr/
Havalimanı:

Adıyaman Havalimanı
Adres :Kahta Yolu / Adıyaman
Telefon :0416 244 20 66 - 0416 244 20 57

Palanlı Mağarası'ndaki araştırmalara göre tarihi M.Ö. 40.000 yıllarına dayanan Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batısında Orta Fırat bölümünde yer almaktadır. Adıyaman Arap Çölleri'ni kuzeyden bir ay gibi saran toprakların kuzey bölümünde yer alır. Bu topraklara 'Bereketli Topraklar' adı verilmiştir. Başlıca ticaret yollarının kesiştiği noktada bulunan bu topraklarda çok sayıda büyük ticaret ve endüstri kentleri kurulmuş ve yıkılmıştır. Adıyaman coğrafi konumunun bir sonucu olarak tarih boyunca uygarlıklar tarafından tercih edilen bir yerleşim alanı olmuştur.

Harita

 

 

Gezilebilecek Yerler

 

Fırat ve Dicle nehirleri arasında bulunduğundan tarih boyunca önemli merkezlerden biri olan Adıyaman, çok sayıda kültürel, tarihi ve doğal yapıyı bünyesinde barındırır. Çok sayıda arkeolojik ören yeri, höyük, antik kent, mağara, köprü, kaplıca, göl, nehir, dini yapı ve dünyanın 8. harikası Nemrut kalıntılarına sahip Adıyaman, kültür, tarih ve doğanın bir arada yoğrulduğu bir kenttir.


Nemrut Dağı doğu ile batıyı biraraya getiren müthiş bir yerdir. Dağın 2150 m yüksekliğinde bulunan büyüleyici heykeller, uzun kitabeler, çeşitli uygarlıklara ait eserler, çok sayıda arkeolojik ve antik kalıntıyla bir tarih hazinesine sahip Nemrut Dağı UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Liste'sinde yer almaktadır. Ayrıca çok sayıda yerli ve yabancı turist muhteşem gündoğumu ve günbatımı manzaralarını izlemek için Nemrut Dağı'na akın eder. Dağdaki tarihi yapıların arasında durarak yüzlerce metre yükseklikte nefes almak sizi büyüleyecektir.

Kommagene Krallığı Toros Dağları eteğinde yer alır. Bu antik kent Adıyaman'ın tarihi zenginliğinin bir yansımasıdır.
Arsameia Antik Kenti kentten 60 km uzaklıktaki Kocahisar Köyü'nde bulunmaktadır. M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuş olan antik kent, Kommagene Krallığı'nın yönetim merkezi olmuştur. Antik kentte en eski Antik Yunan Yazıtı'nı ve çok sayıda arkeolojik yapıyı bulabilirsiniz. 

Kahta ilçesine 85 km uzaklıkta bulunan Gerger Kalesi Hitit döneminden kalma bir yapıdır. Burada kabartmalar, küçük kaleler, camiler ve su sarnıçları mevcuttur.

Adıyaman Müzesi tarih öncesi çağlara, Romalılara ve Osmanlılara ait çok sayıda eserin sergilendiği önemli bir kültür merkezidir.
 

 

Kültür ve Eğlence

Adıyaman, birçok uygarlığa şahitlik etmesinin doğal bir sonucu olarak farklı kültürleri barındıran bir kent olmuştur. Halk oyunları ve yöresel el sanatları kent kültürünün en önemli parçalarıdır. Adıyaman özellikle özgün halk danslarıyla ünlüdür.


Halı, kilim, tente işleme, dikiş nakış, oya, sepetçilik ve semercilik kentteki başlıca el sanatlarındandır. Pişinik halıları ve halı yastıkları motifleri ve renkleriyle oldukça popülerdir.

Kent Halk Kütüphanesi yaklaşık 25.000 kitaplık bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca köylerde ve kazalarda da kütüphaneler bulunmaktadır.

Uluslararası Nemrut Kommagene Festivali (haziranda), Besni Eğitim Festivali (eylülde) ve Gölbaşı Kuru Peygamber Üzüm Festivali (eylülde) kentteki önemli organizasyonlardandır.

Doğa yürüyüşleri, özellikle Nemrut'a yapılan gün doğuşu ve günbatımı gezileri kentte oldukça yaygındır. Türkiye Su Sporları Festivali her yıl Atatürk Barajı'nda yapılmaktadır.
 

 

Yeme İçme

Adıyaman mutfağının kendine has bir tadı vardır. Et, bulgur ve sebze yerel mutfağın başlıca malzemeleridir. Özel soslar, soğan, sarımsak, kırmızı biber, nane ve diğer baharatlar yemek kültürünün vazgeçilmezleridir.


Çorbalar: Meyir, alaca, malhita, dövme, tarhana, un, yoğurt, pitipiti çorbaları

Sebze yemekleri: Adıyaman tava, parmak kebap, dolma/sarma, fasulye, dövmeç

Pilavlar: Karıştırmalı pilav, domates pilavı, tavuklu pilav, kavurmalı pilav, meyhane pilavı

Pideler: Bazlama, taplama, katmer, peynirli ekmek, tava kılloru, yarpız mancası

Köfteler: Kızarmış köfte, kel köfte, yarpızlı köfte, ekşili köfte

Tatlılar: Tene Helva, top helva, şilik, aşure, kesme, kaşık tatlısı, burma, heside, nişe bulamacı

Kent merkezinde, Kahta ilçesindeki Baraj Gölü yakınlarında ve Nemrut Dağı'na giden yolda Adıyaman mutfağından örnekler sunan çok sayıda restoran ve lokanta bulunur. Bu yerler kent mutfağının lezzetli yemeklerinden sunan temiz, yalın ve kaliteli mekanlardır.
 

 

Alışveriş

Kent merkezindeki Tarihi Çarşı, kente özgü kilimler satan Oturakçı Pazarı ve çeşitli el sanatlarının satıldığı Nemrut yakınındaki mağazalar başlıca alışveriş yerleridir. Buralardan turistik eşyalar ve Nemrut heykellerini sembolize eden ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca Besni'de yer alan Şire Pazarı'ndan ünlü Besni üzümü, pestil ve muska almadan gitmeyin.

 

Adıyaman Şehir Rehberi, Adıyaman Uçak Seferleri Haberi Oku, Adıyaman Şehir Rehberi, Adıyaman Uçak Seferleri Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Adıyaman Gezi Rehberi » Adıyaman Uçak Bileti » adıyaman istanbul uçak bileti » adıayman ankara uçak bileti » adıyaman izmir uçak bileti » adıyaman antalya uçak bileti » adıyaman havalimanı » Nemrut Dağı » Halı » kilim » tente işleme » dikiş nakış » oya » sepetçilik » »
Etiketler » Adıyaman Gezi Rehberi   » Adıyaman Uçak Bileti   » adıyaman istanbul uçak bileti   » adıayman ankara uçak bileti   » adıyaman izmir uçak bileti   » adıyaman antalya uçak bileti   » adıyaman havalimanı   » Nemrut Dağı   » Halı   » kilim   » tente işleme   » dikiş nakış   » oya   » sepetçilik   »   »  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
otobus ucak bileti
OnlineALL.Net Güvenli Site OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter OnlineALL.Net Google+